ANTENNEN

evenwicht der huid soms weer hersteld is, toch komt Munk oP grond van zijn onderzoekingen tot het vermoeden, dat de koudeprikkel niet zoo zeer de warmteregulatie als wel het electromotonsch stelsel der huid verstoort. In ieder geval zal het onderzoek der ziekten, berustende op kouvatten, van nu af aan met den nieuw ontdekten electrischen factor rekening moeten houden.

J. G.

Antennen.

Terwijl in den eersten tijd van het bestaan der radio allerlei vormen van antennen in verhandelingen beschreven werden, kwam men al spoedig tot de ontdekking, dat het verschil, wat de opname van de golven betreft, niet zoo groot is en men met een eenvoudige draadantenne alleszins volstaan kon. Het belangrijkste resultaat, dat het onderzoek afwierp, was wel, dat iedere antenne naast de wisselspanningen met hooge frequentie, die haar door de zendstations toegevoerd worden, ook ongewenschte wisselspanningen, die storend werken en zich in de nabijheid bevinden, opnemen, bijv. van in werking zijnde motoren van stofzuigers, naaimachines, liften, medische apparaten enz., die dan ook als zenders optreden. Het bleek - iets, dat ook zeer begrijpelijk is - dat de ontvangst des te zuiverder is, naar gelang de storende spanning ten opzichte van de door den zender teweeggebrachte spanning, geringer is!

Deze verhouding, de grootte van het zoogen. „stormgspeil 18 evenwel slechts van één enkele omstandigheid afhankelijk, namelijk hiervan, of de antenne zich binnen de storingssfeer of daarbuiten bevindt'. De lengte van de antenne, het materiaal ervan, de capaciteit enz. spelen hierbij in het geheel geen rol.

Daar wij nu kunnen aannemen, dat de storende zenders m de nabijheid slechts over een betrekkelijk geringen afstand invloed kunnen uitoefenen, kan men zich voorstellen, dat ieder huis zich binnen een „storenden nevel" bevindt, waarvan de hoogte slechts weinig die van het dak van het huis overschrijdt. Wordt dus op het dak een antenne aangebracht — de vorm hiervan doet weinig ter zake — dan zal deze slechts weinig energie van storende zenders opnemen, waardoor de storingen dus slechts gering zullen zijn.

Maar het is niet voldoende, dat de ontvang-antenne zich buiten den storenden nevel bevindt, ook de geleiding van de antenne naar