DE SLAVERNIJ IN ABESSINIË.*

Er zijn veel landen in de wereld, waar nog slavernij heerscht, zooals Arabië, Siërra Leone, Liberia en China, maar de Abessinische slavernij heeft een speciale beteekenis, ten deele als gevolg van de fundamenteele rol die zij speelt in de sociale structuur van het land, ten deele, doordat Abessinië een doorvoerland is in den slavenhandel tusschen Afrika en Azië. Ofschoon de Abessiniërs Christenen zijn, hangt hun heele manier van leven af van de instelling der slavernij, die evenzeer door de Kerk als door het Hof en de regeerings-ambtenaren gesteund en in toepassing gebracht wordt. De practijk bestaat reeds sinds de vroegste tijden en vormt daardoor een traditie, die diep in den geest van het volk op eiken trap van de sociale ladder is geprent. Wanneer men een korten tijd in het land heeft doorgebracht, beseft men reeds, dat een Abessiniër zonder zijn slaven in den tegenwoordigen tijd ondenkbaar is. Op het stuk van den slavenhandel is Abessinië niet alleen een bron ter voorziening van de slavenmarkten in Arabië, maar is het ook een handelsweg, die dergelijke bronnen in den Soedan met de boorden van de Roode Zee verbindt. Het onderwerp heeft diensvolgens drie aspecten: de slavernij voor de huishouding, de slavenjacht en den slavenhandel, afgezien van andere vormen van dienstbaarheid, die in het land heerschen.

Ongeveer een vijfde van de bevolking bestaat uit slaven, die in, practisch gesproken, elk Abessinisch huis, in de rijke even goed als in de arme, gebruikt worden. Wel worden de meeste slaven voor huiselijken arbeid gebruikt, maar de rijke landeigenaars gebruiken hen ook bij den landarbeid. De Abessiniërs, als een geheel genomen, beschouwen arbeid in

* Ontleend aan de „Contemporary Review", London, December 1935.