HET SPORTHART

Het sftorthart.

In alle kringen der bevolking is tegenwoordig de beoefening van allerlei soorten van sport sterk toegenomen, evenals het streven tot het verrichten van steeds grootere prestaties. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vele jonge lieden bij den arts komen met de vraag, öf en in welke mate zij voorgeschreven of gewenschte lichaamsoefeningen of sporttraining zonder schade voor de gezondheid kunnen verrichten.

Vandaar, dat de bestudeering van de gevolgen van sportbeoefening op de lichamelijke gesteldheid, meer speciaal op de hartfunctie van den mensch een steeds grooter plaats heeft ingenomen in de studie der geneeskunde.

Prof. Dr. Gaisböck vertelde het een en ander over resultaten verkregen uit 3000 gevallen op het spreekuur en ongeveer rooo onderzoeken, die plaats vonden na het verrichten van groote prestaties bij de meest verschillende sportwedstrijden in den zomer en den winter, gedurende het studiejaar 1927—1928, in een voordracht gehouden op 31 Mei 1935 in de „Wissenschaftliche Arztegesellschaft" te Innsbruck.

Een veel voorkomende klacht betreffende het hart onder de gewone omstandigheden van het dagelijksch leven is: last van hartkloppingen (palpitatio cordis), die den patiënt ongerust maken, vooral wanneer ook aan hals en hoofd elke polsslag wordt gevoeld. Deze versnelling van het hartrhythme treedt op op verschillende uren van den dag, 's morgens vroeg bij snel opstaan, na tafel, bij geringe gemoedsaandoeningen.

In het bijzonder zijn nachtelijke aanvallen onaangenaam, die dan dikwijls nog van ademnood, gevoelens van angst en ongerustheid vergezeld zijn en één tot twee uur, zelden echter langer duren. De slaap wordt daardoor belangrijk verkort en des morgens staan de patiënten op met een sterk gevoel van moeheid. Dit, gepaard met eventueele huiselijke of andere zorgen, kan aanleiding geven tot een algemeen ziek voelen en ongeschiktheid tot het verrichten van geestelijk of lichamelijk werk.

Dikwijls komen bij de versnelde hartwerking nog andere symptomen, steken en beklemd gevoel in de linker helft van de borst, luchthonger; zij treden ook op verschillende tijden op, maar dikwijls des avonds en verstoren dan soms de noodige rust en den slaap.

Dezelfde soort hartbezwaren als in rust doen zich ook door de sport na groote inspanning in verschillende mate gelden: het oorzakelijke moment is niet altijd hetzelfde en voor de diagnostische