OM HET EVENWICHT IN EUROPA

Sedert de onderteekening van het oprichtingsverdrag, dat haar tot een juridisch nauwkeurig omschreven en politiek tot een eenheid verbonden internationaal organisme heeft gemaakt, is haar belangrijkheid nog toegenomen. Wij laten aan een rustige evolutie en aan de stelselmatige krachtsinspanning, die wij in de komende jaren zullen ontplooien, de taak over, de plaats die zij zal innemen als internationaal organisme nog nauwkeuriger te bepalen en wettelijk vast te leggen.

In Midden-Europa streeft de Kleine Entente met vastberaden beslistheid drie dingen na, ten opzichte van welke zij onwrikbaar, hardnekkig en onhandelbaar is en zal blijven; zij is tegen territoriale revisie, tegen den „Anschluss", tegen de restauratie der Habsburgers in welken vorm dan ook. Dit moet eens en voor al begrepen worden; er moet een eind komen aan allen twijfel omtrent haar opvattingen aangaande deze vraagstukken, met betrekking waartoe geen intrigues moeten worden gesponnen. Wij zijn eensgezind, rondborstig en openhartig ten opzichte van dit punt, daar wij van meening zijn, dat eenvoudige eerlijkheid van ons vordert, dat wij deze dingen duidelijk en vastberaden tot allen zeggen, opdat vrienden en tegenstanders mogen weten, waar wij staan, en met ons tot overeenstemming mogen komen omtrent alle andere problemen.

Volgens ons is het onze taak in de Europeesche politiek een tweeledige, belangrijke internationale en pacifistische zending te vervullen. In de eerste plaats willen wij in het belang van vrede en rust het beginsel doen erkennen en definitief handhaven, dat Midden-Europa en de Balkanlanden door de Groote Mogendheden behooren te worden geëerbiedigd als een deel van Europa, waar de volken nu mondig zijn geworden en in staat op hun eigen wieken te drijven, en dat hun grondgebied geen voorwerp moet zijn van naijver tusschen de Mogendheden. Dat is een van de groote beginselen, door den Wereldoorlog naar voren gebracht, voor welker toepassing de Kleine Entente en nu de Balkan-Entente een hardnekkigen strijd voeren. Het doel van dezen strijd is ook voor landen met een kleine of middelmatig groote bevolking de plaats in de wereld te veroveren, die hun toekomt.

Wat dit betreft vormt de veertienjarige geschiedenis der