DE BERGZIEKTE

omgaan met zijn energie, aan opkomende verschijnselen niet toe te geven en goed te letten op een diepe, rustige ademhaling; dit alles des te meer naarmate men in hoogere regionen komt. Een inademen van zuivere zuurstof komt alleen voor zeer hoog gelegen plaatsen en voor den vliegenier in aanmerking. In hooggelegen sanatoria bewijzen tijdelijke zuurstofinhalaties een grooten dienst om de onbehaaglijke beginsymptomen te doen verdwijnen. Voor een hoogtevlucht is het zuurstofapparaat onontbeerlijk. Aan de verbetering van dergelijke apparaten werkt men voortdurend, vooral omdat zij voor de oorlogsvliegers van zeer groote beteekenis zijn. De technische moeilijkheden, die hierbij moeten worden overwonnen, zijn evenwel zeer groot, daar het er om gaat met zoo weinig mogelijk zuurstof zoo lang mogelijk te doen; het bevriezen en onklaar geraken van de ventielen moet n.1. verhinderd worden en hiertoe moet de zuurstof voorverwarmd worden toegevoerd, tengevolge waarvan weer geen caoutchouc verbindingsstukken kunnen worden gebruikt, terwijl toch zuurstofverlies zooveel mogelijk beperkt moet worden. Ook mogen de apparaten geen grooten weerstand voor de ademhaling vormen; men moet trachten geen schadelijke doode ruimte te maken en er voor zorgen, dat het apparaat onvoorwaardelijk goed functionneert, terwijl de bediening ervan zoo eenvoudig mogelijk is. De vraag of mondstukken, hoofdkappen of maskers moeten worden gebruikt, is nog lang niet opgelost. Voor- en nadeelen staan hier tegenover elkander. Voor den alpinist is nog geen goed bruikbaar apparaat aanwezig. Tot nu toe is het gewicht van dergelijke apparaten nog altijd te groot, zoodat datgene, wat men door zuurstofinhalatie wint, door het dragen van zoo'n grooten last weer te niet gedaan wordt. Volgens de ervaringen van de beklimmers der Himalaya brengt voortdurende zuurstofinademing zelfs zekere gevaren met zich mee, welke zelfs zeer groot worden, wanneer de zuurstoftoevoer ook maar iets geringer wordt. Typisch is het daarom, dat de grootste hoogten, die tot nu toe door bergbeklimmers werden bereikt, alle zonder zuurstofapparaten zijn beklommen. Gedurende een langer verblijf in de hoogte hebben de zuurstofapparaten echter zeer goede diensten bewezen. Men is er nu op gespitst of de