ONDERZOEK VAN HORMONEN.*

Dat de geheimzinnige stof, die het geslacht bepaalt, het geslachtshormoon, in de geheele organische wereld sterk verbreid is, dat bijv. het vrouwelijk hormoon behalve in het dieren- en menschenlichaam ook in de meest verschillende plantencellen voorkomt, was reeds sinds langen tijd bekend. Toch bestond nog dikwijls twijfel over de vraag, of het plantaardige „geslachtshormoon" werkelijk precies dezelfde stof is als die, welke in de geslachtsklieren der dieren gevormd wordt. Het uit de planten af te zonderen hormoon kon bijvoorbeeld wel door hen uit den stalmest opgenomen zijn. Voor korten tijd is het evenwel gelukt, in een uittreksel van palmkernkoeken een stof te vinden, die de oplossing van deze vraag mogelijk maakt. Uit vijftig kilogram van de uitgeperste palmkern werden 18 duizendste gram van de zuivere stof gewonnen; deze stof bleek aan het dierlijke geslachtshormoon zoowel in physiologisch als in physisch en chemisch opzicht volkomen gelijkwaardig te zijn. Het vrouwelijk geslachtshormoon is dus werkelijk een enkelvoudige stof, die van den oer-aanvang van het leven niet alleen als typische stof van het geslacht, doch als geheimzinnige drijfkracht van het leven aan het organisme wordt meegegeven en zoo nog tot op heden, als nauwelijks op andere wijze mogelijk is, de ondeelbare eenheid van de totale levende wereld manifesteert. Daar de stof regelmatig ook bij het mannelijk geslacht voorkomt, kan men wel aannemen, dat zij bij iedere celdeeling van het organisme een rol speelt.

Terwijl van het mannelijk geslacht slechts één hormoon bekend is, het androsteron, dat door een bepaald gedeelte

* Ontleend aan „Kosmos", afl. ii, jaarg. 1935, Franckh'sche Verlagshandlung, Stuttgart.