EEN ZOON VAN NAPOLEON OP ELBA

hadden zij zijn merkwaardige gelijkenis met den Koning van Rome opgemerkt. Van eenvoudige platen aan de muren van herbergen en alom verspreide medailles herinnerden zij zich heel goed het glimlachende gezicht van den innemenden blonden knaap, de vertroetelde „Hoop van Frankrijk", die er zoo engelachtig uitzag in zijn kleine militaire uniform of in burger met een breeden kanten kraag. Hun voorname jonge passagier had dezelfde regelmatige gelaatstrekken, hetzelfde krullende blonde haar en denzelfden zachten, meisjesachtigen glimlach en toch had hij door een vermakelijk contrast iets mannelijks, moedigs en waardigs. Bovendien hadden al deze zeelieden gehoord over de fameuze gezegden van den Koning van Rome en verscheidene keeren gedurende de reis had de knaap dergelijke heldhaftige of eigenzinnige opmerkingen gemaakt. Ten slotte had zijn moeder op hem doelend gesproken over den „zoon van den Keizer", dus moesten zij Keizerin Maria Louise en de Koning van Rome zijn. De andere jonge vrouw zou een hofdame zijn en de officier in zijn schitterende uniform moest Prins Eugène de Beauharnais zijn.

Bij het hooren van het nieuws vertrok Dr. Foureau dadelijk naar Marciana. Toen Napoleon hem liet roepen, zat de knaap op zijn vaders knie. „Hoe vindt u hem?" vroeg de Keizer. „Sire," antwoordde de dokter, „ik vind dat de jonge Koning zeer gegroeid is." Napoleon begon te lachen, maar werd weer ernstig toen hij tranen zag in de afgewende oogen van de moeder. Toen hij zich tot de dame wendde, die tot zoover onopgemerkt was gebleven, herkende Dr. Foureau de bezoekster uit Genua. Het was niet Marie Louise, maar Maria Walewska en de knaap was Napoleon's natuurlijke zoon: Alexander Colonna Walewski.

Maria Walewska, geboren Laczynska, was een vrome en romantische jonge Poolsche vrouw, vervuld van vurig en mystiek patriotisme. Haar moeder, een verarmde weduwe met zes kinderen, hoopte dat Maria's schoonheid haar in staat zou stellen een voordeelig huwelijk te sluiten. Zij sloeg het aanzoek van een rijken Rus af, maar liet zich in den echt verbinden met Graaf Anastasius Walewski, een vermogend, zeventigjarig, Poolsch aristocraat. Met haar be-