ZENDING VAN DE MORAVISCHE BROEDERGEMEENTE

met de vrijheid om buiten de schooluren ook godsdienst onderwijs te verstrekken, dubbel noodig voor de kinderen, die m den regel hunne scholen bezoeken. In het afgeloopen jaar werden er eenige wijzigingen in die wet gebracht, waarvan voor hen de meest bezwarende is dat voortaan minstens de 3'« rang wordt vereischt om te worden benoemd tot hoofd eener districtsschool. Deze bepaling in verband met eenige andere brengt de broeders m geen geringe verlegenheid en zal hen vermoedelijk verplichten tot aanzienlijke geldelijke offers, waartoe zij met bij machte zijn bijaldien daarin niet op de eene of andere wijze wordt voorzien.

Afgescheiden van het onderwijs is de taak die op hen rust buitengewoon zwaar; de handhaving der tucht onder de leden hunner gemeente vereischt doorgaans groote inspanning, veel wijsheid en menschenkennis. De taal waarin zij het Evangelie verkondigen en toegang moeten zoeken tot de harten der menschen is het Neger Engelsch, waarvan het aanleeren niet gemakkelijk is. Daarbij komen de verre reizen, die in dat tropisch klimaat zeer afmattend zijn. Het gevolg van een en ander is, dat zij, indien zij niet aldaar op het veld van eer bezwijken, gewoonlijk geheel uitgeput in hun vaderland terugkeeren. Eigenaardig zijn dikwijls de middelen door hen aangewend om de harten dier eenvoudige zielen tot zich te trekken. Schrijver dezes herinnert zich hoe hij in 1877 gelogeerd was op de plantage Catharina Sophia in het district Saramacca, toen de aldaar gevestigde leeraar hem uitnoodigde een huwelijksfeest in de kerk te komen vieren. De gehuwde paren van heinde en ver dagen te voren verwittigd, waren Zaterdag in hunne corjalen komen aanzetten, hadden s nachts in de kerk een onderkomen gevonden en gingen 's morgens keurig in het wit gekleed gearmd naar het Godshuis op, waar de dienst, naar aanleiding van een