KRONIEK.

kamer-ontbinding is, aangezien zij van een Kamer (met een hoofdletter) zich geen voorstelling maken.

Maar onder werklieden, die hooger staan en die met eenige kennis van zaken den strijd gade sloegen, welke in deze maand werd gevoerd, is de overtuiging volstrekt niet algemeen, dat een plotselinge groote uitbreiding van het stemrecht voor land en volk een zegen zou zijn. Wij kunnen dit verzekeren op grond van verklaringen, ons door knappe werklieden zeiven gegeven.

Maar een en ander neemt niet weg, dat wij getuigen mogen: het is een warme verkiezingsstrijd geweest.

Er zijn dingen bij voorgevallen, die in de hoogste mate bevreemdend mogen heeten. Al de politieke partijen in ons land verkeeren op 't oogenblik in een toestand van hopelooze verwarring.

De liberale partij allereerst was een huis, tegen zich zelf verdeeld. Het Handelsblad, het Vaderland, en andere invloedrijke liberale bladen leverden slag op slag met de Nieuwe Rotterdammer Courant, en inniger dan ooit was de Amsterdammer tegen de mannen, die niet waren ingenomen met de plannen van den Heer Tak.

Onder de roomsch-katholieke woordvoerders stond Dr. Schaepman vrij wel alleen. Waarom echter van zijn geloofsgenooten onder de kiezers een gedeelte voor en een ander gedeelte tegen hem zich verklaarde, zoodat in Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland de gevierde „doctor" werd verworpen , terwijl in Friesland en in het distrikt, dat hem afvaardigde, de demokratische candidaat gestemd werd — wij verklaren het niet te weten, en zullen daarom ook in gissingen ons niet verdiepen. Ongetwijfeld is ook dit verschijnsel, al komt het ons vreemd voor, een gedeelte van een wei-overdacht plan, dat de goed-georganizeerde en nooit haar belang uit het oog verliezende kerk bezig is te volvoeren. Maar zonderling