KRONIEK.

inderdaad bewonderenswaardig talent, en groote inspanning van krachten heeft hij in meer dan één provincie de roomsche werklieden tot een bond weten te vereenigen die als „een regiment" zullen marcheeren naar het stembureau, met of zonder couloir-stelsel, en geen geringen steun zullen bijzetten aan de demokratie. De roomsche kerk vreest de demokraten niet, wanneer slechts de geestelijke met de wijkwast voorop mag gaan.

Dus op dien steun moeten de niet-demokratische Heeren met rekenen, maar ook niet op den steun van zeer vele leden der Ned. Herv. Kerk, die dit jaar nog voor hen geijverd en tot hun verkiezing meegewerkt hebben

Immers hebben de Heeren, aan wie wij thans denken, met funk en duidelijk positie genomen tegenover het drijven van Dr. Kuyper. Nog onlangs lieten twee hunner in een schrijven aan den Kerkeraad van Ommeren, over den strijd voor christelijk onderwijs zich op een wijze mt, die duidelijk doet zien, dat zij nog alles behalve los zijn van het oude partij-verband. Wij maken er hun geen verwijt van, en wij kunnen het ons wel verklaren dat zij niet op eenmaal los komen uit verhoudingen en relaties, waarin zij jaren lang hebben verkeerd, m°aar wij moeten weten wat wij aan elkander hebben. De komst van het Koninkrijk Gods wordt niet bevorderd door de partij, welke de Stand, erkent als haar orgaan; dit moet worden uitgesproken, en deze belijdenis moet in al haar consequenties worden aanvaard.

Met het oog op hetgeen wij hier zeiden, heeft ons de oprichting verheugd van zelfstandige kiesverenigingen vooral m Friesland, maar ook elders. Wel zouden wij voor ons verlangen, dat de mannen broeders, die deze vereenigingen in 't leven roepen, wat verder gingen in hun scheiding van godsdienst en staatkunde. Eenheid van geloofsovertuiging sluit niet in zich eenheid van politieke