OVER MICHAEL BAUMGARTEN.

ringsmiddel der vervolging nog niet door God ter hand genomen wordt, om ons door slagen te genezen en te verbeteren, wil hij ons met zijn Geest te hulp komen, in onze krankheden.

Laat ons dankbaar zijn voor den vrede, dien God ons geeft en „ook zijn er nog goede dingen in Israël.'' En laat ons van den tijd des vredes gebruik maken om den ijver op te wekken — om meer liefde te oefenen en in alle dingen van Christus , gelijk Hij die zijn discipelen geleerd heeft, „meer overvloedig te worden ," zooals steeds de apostolische vermaning luidt.

Maar „meer overvloedig" onderstelt reeds een vloed, een rijkelijk stroomende fontein, als aanwezig.

Paulus schrijft altijd van meer overvloedig aan zijn gemeenten omdat de groote vloed, de uitstorting van den Pinkstergeest daar overal had plaats gehad.

Doch waar is dit onder ons het geval ?

Bij den stand van zaken — zooals onze kerk nu is — weet ik geen beter middel tot herstel, tot opheffing van den geknakten stengel der gemeente, dan het onderzoek van Gods woord.

Dat is iets wat binnen ons bereik is. Over den Geest Gods valt niet te beschikken. Jezus zegt: de Vader wil hem graag geven, ja niets liever dan dat.

Maar het ontbreekt aan de begeerte er naar. Het ontbreekt aan het verlangen om Gods heiligen wil te doen. Want de Heilige Geest schrijft ons dien wil in 't hart om te doen. Maar de Bijbel is in ons bezit. Ik weet wel zonder Geest gaat dat lezen ook niet.

Maar de woorden Gods zijn zelf geest en leven. Vandaar dat 't gedurig geschiedt dat zij den lezer , die koel en overschilligbegonnen was, onder 't lezen en bedenken , gegrepen, opgewekt en levend gemaakt hebben, zoodat