VERHALEN OP DEN KANSEL GEBEZIGD.

een ehristelijken predikant had aangesloten; toen hij op sterven lag zeide hij tot den geestelijke: „Ik had u gaarne bij mij in mijne gezonde dagen, maar den geestelijke mijner vrouw moet ik hebben als ik krank ben."

„Mijn lieve vrienden, er is niemand onder u die tevreden is; of is het niet de wensch van ons hart, wanneer wij leerlingen zijn, meesters te worden, als wij ongehuwd zijn, dat wij getrouwd mochten zijn; en zeker denkt gij, dat gij er goed aan toe zoudt zijn, indien gij een rijtuig kondt houden. Ik heb van iemand gehoord die klein begon: hij wenschte eerst een huis, daarna twee, toen vier, en zes, en toen hij ze bezat zeide hij: „Ik geloof dat ik niets meer noodig heb." „Ja, zeide zijn vrouw tot hem: „gij zult straks nog iets noodig hebben, namelijk een lijkkoets met zes paarden om u naar het graf te brengen." Dit deed hem sidderen."

„Een goede vrouw, die verrukt was over Dr. Manton, zeide: „o Heer prediker, gij hebt heden een voortreffelijke rede gehouden, ik wenschte wel dat ik uw hart had." „Zoo," antwoordde hij, „goede vrouw, gij deedt beter het niet te wenschen, want indien gij het hadt, zoudt gij weldra het uwe terugverlangen." De beste menschen zien zich zeiven in het slechtste licht."

Maar ik staak het aanhalen van voorbeelden. Laat mij u nog herinneren, dat mannen als Bowland HUI, Christmas Evans en anderen, die niet lang geleden van ons heengingen, hun aantrekkingskracht hieraan dankten, dat zij door goed gekozen verhalen hunne hoorders stichtten en hun de waarheid in 't aangezicht lieten stralen.

Ik moet eindigen, maar hoe kan ik beter besluiten dan met u een van de nog levenden te noemen, die meer dan alle anderen in twee werelddeelen de volksmassa's in een groote beweging heeft gebracht. Ik bedoel D. L. Moody Hij hield er niet van, zijne preeken te laten drukken,