Het beheëe dek Kerkelijke góedeken.

den. Gesubsidieerde gemeenten doen verslag van het beheer aan de Hooge regeering.

Hierop komen in het kort de voorschriften aangaande de kerkelijke administratie neêr. Dat de vergadering zich overtuigd hield van hare volkomen bevoegdheid tot het nemen dier maatregelen, blijkt ook uit een besluit ten aanzien der geestelijke goederen door haar, genomen. Uit onderscheidene provinciën , waren op haar verzoek mededeelingen aangaande den toestand van het beheer dezer goederen gedaan. Daaruit was haar duidelijk geworden hoe grove afwijkingen van betgeen recht en der kerk voordeelig is, hier en elders in dezen plaatsgrepen. Dit leidde haar tot het besluit ,om zoodanige middelen te baat te nemen, als dienen kunnen om een einde te maken aan eenen onwettigen staat, dien zij niet gedoogen kan dat langer voortduren zal, en om hetgeen naar alle billijkheid en recht aan de kerk behoort, wat al te lang van haar is vervreemd gehouden, eindelijk toch eenmaal aan de kerk te geven."

Hoogst belangrijk was de stap door de Synode gedaan. Of haar stoute greep in de administratie der kerkelijke goedereu evenzeer van voorzichtigheid en bedachtzaamheid als van moed en ijver getuigt, zou ik wel aan ieders oordeel willen overlaten. Mij dunkt, dat de Synode zich wat al te sterk gehaast beeft en ietwat voorbarig is te werk gegaan. Wilde zij zich aangorden om eene betere beheersregeling in het leven te roepen en aan de kerk te brengen wat der kerk steeds onthouden was, dan had zij vooraf met alle kalmte een onderzoek naar haar recht in dezen moeten instellen en langzaam de kerkelijke regeling voorbereiden. Indien zij zich vooreerst bepaald had tot de revisie van haar bestuursreglement, en niet alles tegelijk aangevat had, zou cr beter kans van slagen geweest zijn. Nu moest het door de beheerders der ker-