DE REVUE DER SPORTEN.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO g DE VROUW IN DE SPORT o

O door C. VAN AKEN. O

OOOOO OOOO OOO OOO OOO OOOOO 3000000000

De macht der vrouw is alle tijden door groot geweest, is het nog — wie onzer, die het niet bij ondervinding weet! — en groot zal haar macht blijven. De grijze oudheid geeft menig sprekend voorbeeld daarvan, doch 00U de moderne tijd bewijst het dagelijks in alle toonaarden, in alle vormen. Laten wij, heeren der schepping, ons niet verbeelden onmisbaar te zijn: de vrouw heeft gedurende de achter ons liggende bange oorlogsjaren bewijs geleverd haar „heer" gemaal in elk opzicht in den economischen strijd te kunnen vervangen en met eere 1 In fabriek èn op kantoor, èn op het land nam zij de opengekomen plaatsen in ; waar politie-toezicht begon te ontbreken, handhaafde zij orde en gezag en boezemde zelfs vrees in; in haar hand snorden de zware auto's wiskundig-zeker langs de wegen en, waar in een land als Engeland de hippische sport bedreigd werd, nam de vrouw de training der paarden op zich en reed met haar zacht-fluweelen hond toch krachtig den volbloed af.

Inderdaad het zoogenaamde zwakke geslacht heeft bewezen, als het moet, den man te kunnen vervangen. Gelukkig komt er evenwel langzamerhand een einde aan den obnormalen tijd en verdwijnt de vrouw van menig tooneel, waarop ze, goedbeschouwd niet thuis behoort en keert terug tot de sfeer, waar hare gansche persoonlijkheid haar roept.

Gezondheid, kracht en schoonheid, ziedaar de schoonste gaven van een vrouw. Wat te doen om deze te verwerven te behouden ? Lichaams-beweging en oefening, ze geven kracht en gezondheid, onmisbare hoedanigheden voor de vrouw in hel bijzonder, die zulk een voornamen rol speelt voor de toekomst van ons geslacht. Werd vroeger daaraan weinig gedacht of liever, werd het theoretisch weten niet in praktijk gebrachf, gelukkig is daarin kentering gekomen en zijn de meeste inrichtingen van onderwijs voor de vrouwelijke jeugd aangevangen gymnastiek en eenige takken van sport op haer leerprogram te plaatsen.

Jammer evenwel, dat die gymnastiek- en sportbeoefening zich bepaalde tot, waf men noemt, de studeerende jeugd en wel tol den leeftijd, waarop het gebouw der wetenschap verlaten werd. No dien leeftijd werd en wordt zeer weinig aan physical culture gedaan ook in deze rubriek.

Wat te zeggen echter van het heirleger jonge vrouwen, die buiten bedoelde rubriek vallen, van haar, die op kantoor, op atelier, öök in fabriek werken; van haar, die zich aan huishoudelijke bezigheden wijden of wat men daaronder belieft te verstaan.

Is het geen feit, dat haar leven meestal „zittend" voorbijgaat en dus, nö de dagtaak voor haar lichaamsbeweging en oefening juist zoo noodig is!

Gelukkig, dat in Nederland het rijwiel, ook voor dames, zulk een groote plaats inneemt. Hoe gezond deze sport ook is, ze is evenwel verre van voldoende voor de harmonische ontwikkeling van het lichaam der vrouw.

Hoe groot is echter hef aantal van haar, die ook deze sport nog niet beoefenen en nö de dagtaak de vrije uren wederom „ziftend" doorbrengen in cinema enz.

De lezer kan dus nagaan, wat van physical culture terecht komt en, zooals we in den aanvang van ons artikel reeds zeiden, voor de vrouw in het bijzonder is lichaams-beweging en oefening noodig, wijl zij zulk een voorname rol voor de toekomst van het geslacht speelt.

Is er iels schooners dan een welgevormde, zich vrij en gratievol bewegende vrouw, hoedanigheden, welke zonder bepaalde schoonheid, het lid der zwakke sexe tof een aantrekkelijkheid vormen.

Is hef u b.v. nimmer opgevallen, bij een goed geleide vrije- en orde-oefening van meisjes en jonge vrouwen, welk een gratie van haar uitgaat. Welk een indruk maakt op u de slanke, zich veerkrachtig voortbewegende vrouw?

Welnu, wordt in de hoogere standen dat alles wel aangetroffen, is het u niet opgevallen, dat in burger-kringen — om van de mindere maar niet te spreken — dat gratie-volle nog al te wenschen overlaat, zelfs daar, waar natuur haar schoone gaven reeds toedeelde.

Waar in deze materialislische tijden alles met en naar geld wordt afgemeten, willen wij er toch eens op wijzen, dat-een krachtig, gezond, welgevormd en bevallig lichaam niets met hef aardsche slijk vormen" f' dat G'k hef middel bezi! zich in die richtIn9 te

Gelukkig, ook in de groote werkers-wereld begint men In te zien, dat a'z/ld'ge lichaamsverzorging en oefening voorde vrouw noodig is en dat de sport, in den ruimen zin des woords genomen, daartoe in hooge mate kan bijdragen.

Het doet ons goed in Nederland geconstateerd te hebben, dat b.v. een Bijenkort, een Philips, ook voor haar vrouwelijk personeel het sportterrein open stelden en we hopen, dat vele firma's door ons vergeten zijn, die mede de ontwikkeling, de harmonische vorming van het lichaam der vrouwelijke arbeiders op het werkprogram zetten.

Het is natuurlijk niet voldoende, dat de inrichtingen van onderwijs, naast gymnastiek, eenige takken van onderwijs op het leerprogram plaatsen: ook de vrouw van haar kant moet medewetken en niet opzien, eenmaal de schooljaren achter den rug, tegen het nemen van lichaamsbeweging op methodische wijze, len eerste om zich schooner en krachtiger fe maken, fen Iweede om een spoedig oud worden fe voorkomen.

Het discus-werpen als middel tot verfraaiing van het vrouwelijk lichaam.

Om thuis de gymnastiek fe beoefenen, is het niet noodig speciale toestellen te hebben. Het lichaam zelf is het voornaamste toestel. Immers, ontelbaar zijn de standen, welke hef kan aannemen en beurtelings kan men eiken bundel spieren oefenen. Van ongelukken geen sprake, wanneer men elke oefening, die naar een „tour de force" zweemt, nalaat. Geen trapeze, geen ring-oefeningen vooral.

Kan men elk oogenblik van den dag benutten om gymnastische bewegingen fe maken, toch verdient het aanbeveling vooral na hef opstaan en vóór het naar bed gaan een tiental minuten het lichaam te oefenen.

Het spreekt vanzelf, dat de duur der oefeningen verband moet houden met leeftijd en gestel; de ademhaling moet niet worden bemoeilijkt, integendeel moet men alles beproeven om vrijer adem te halen en dient daarom liefst geoefend fe worden in de open lucht.

Het is zeer moeilijk een bepaalde methode van werken voor vrouwen en meisjes aan te geven ; zulks ligt ook niet op onzen weg en het behoort tof de competentie van den gymnastiekleeraar. Wanneer we in ons artikel speciaal er bij stilstaan, komt het, omdat we een goede methodische beoefening der gymnastiek vooral voor de vrouw zeer noodig vinden.

Het is dus een verheugend teeken, dat de vrouw meer en meer aan de sport gaat deelnemen, primo voor haar zelve, secundo voor de sport en haar beoefenaars. De vrouw toch brengt hare gratie, hare aangeboren zachtheid mede en steeds hebben we opgemerkt, dat zelfs sporf-beoefenaars, die bij afwezigheid der dames, niet allijd even „salon-fahig" deden in woorden en gebaren, dadelijk geheel veranderden, wanneer de vrouwelijke sexe tegenwoordig was. Voor de jongeren is het wel eens goed, het fijne, gratie-volle mixed-spel op de lawn-tennisbaan gade te slaan; een goed geleide partij korfbal bij te wonen, vooral, wanneer die jongeren alleen in het voetbal opgaan met al hun overmoedige levenskracht. De gesprekken en uitroepen, die we te dikwerf tijdens de beoefening van het voetbalspel opvangen, doen ons menigmaal gevoelen, dat het ruwe dreigt en het verkeeren in een milieu met zachter aangelegde elementen voor vele spelers en toeschouwers niet overbodig zou zijn.

Ten sloffe nog deze opmerking: de vrouw beoefene alleen die sport, welke overeenkomt met, past aan hare persoonlijkheid. We zagen in het buitenland wel eens leden van het vrouwelijk geslacht, die achter een voetbal aanliepen of op een wielerbaan cirkelden. Het kan ons verre van bekoren, integendeel I