Z.A.C, wint

net zwaren strijd.

Het herboren Vitesse geeft dapper partij.

De gewapende macht.

Toen ik gister om half twee op het Arnhemsche veld kwam, meende ik 'n oogenbhk te Zwolle te zijn: er liepen tenminste dreigend uitziende veldwachters met rinkelende sabels en gevaarlijke revolvers langs de lijnen! Ik weet uit eigen ervaring wel, dat het Arnhemsche publiek wel eens uit den band kan springen. Vele jaren geleden, toen Go Ahead nog pas in de eerste klas debuteerde en collega Hollander, door middenvoor te spelen voor Go Ahead, nog bezig was den grondslag te leggen van de voetbalwijsheid, die hij thans wekelijks door de radio over voetballiefhebbend Nederland uitstort, heb ik tenminste een wedstrijd VitesseGo Ahead gestaakt, omdat het publiek de leiding bemoeilijkte. Toen echter zorgden een paar bestuursleden van Vitesse er voor, dat de rust spoedig terugkeerde.

Dat schijnt echter tegenwoordig ernstiger te worden, daarom had men thans blijkbaar veldwachters gerequireerd. Ik kan dit besluit zeker niet van harte toejuichen, omdat ik nog steeds van oordeel ben, dat al dat wapenvertoon langs den kant eerder prikkelend dan kalmeerend werkt en ook omdat de tact van de zeer zwaar gewapende bewaarders van het gezag op een voetbalveld niet altijd te bewonderen is. Daar weet men in Zwolle van mee te praten! Indien het initiatief voor dat optreden van veldwachters uitgegaan is van Vitesse, dan hoop ik voor de geelzwarten, dat ze hiermede niet het paard van Troje binnengehaald hebben.

Vitesse's jongeren voldoen goed.

Overigens bleek er voor dat eerste optreden van het herboren Vitesse heel wat belangstelling in het Geldersche Haagje te bestaan. Verschillende Oostelijke heeren kwamen tenminste rechtstreeks van het gouden feest van H.F.C. naar Arnhem. Ze zullen daarvan geen spijt gehad hebben, want het nieuwe elftal van Vitesse heeft een vrij goeden wedstrijd gespeeld, zoodat men in het kamp der geelzwarten de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Er valt aan de ploeg nog wel het een en ander te verbeteren, het ophanden zijnd vertrek van Vaags, die 30 October naar Indië gaat, zal mogelijk ook nog wel eenige moeilijkheden opleveren, maar stellig heeft men thans een elftal, dat in staat is om. Vitesse een behoorlijke plaats op de ranglijst te bezorgen.

De aanval bestaat vrijwel geheel uit jonge spelers, die ongetwijfeld aanleg en animo hebben. Zoodra ze daaraan nog de noodige routine hebben toegevoegd, Zal deze voorhoede, waarin het nu af en toe nog wat haperde, zeker een vlotte linie worden. Voor het moreel van de Arnhemsche ploeg is het wel jammer, dat men in deze openingswedstrijd reeds dadelijk tegenover een

der kampioenscandidaten kwam. Een wedstrijd tegen een der mindere goden in de Oostelijke afdeeling zou waarschijnlijk een overwinning voor Vitesse hebben opgeleverd, wat een bemoedigender begin geweest zou zijn dan thans.

Het geelzwarte elftal kan echter stellig op een behoorlijken wedstrijd terugzien, de jonge krachten bleken niet het zwakste deel — wat capaciteiten betreft — van de ploeg te zijn. De stevig spelende middenlinie was echter geen ruggegraat van de ploeg, hoofdzakelijk doordat het positiespel zwak was.

Hendriks wist op de spilplaats geen verband tusschen aanval en verdediging te brengen. Wanneer hij 'n enkele maal mee naar voren trok, bracht hij, door niet tijdig terug te komen, zijn achterhoede nogal eens in moeilijkheden. Overigens doet hij met den bal meermalen zeer goed werk, juist daarom is het jammer, dat hij niet al het mogelijke doet om een behoorlijk verband tusschen aanval en verdediging te brengen. Met meer steun zou ongetwijfeld de aanval ook meer succes hebben gehad.

Horsten herstelt zich. Duif liet zich kennen als een bruikbaar middenvoor, ook Rieken heeft veel aanleg. Snelheid hebben de beide vleugelspelers wel, maar speciaal de linksbuiten zal nog wat meer balcontróle moeten hebben. Als het spel dan nog wat meer open wordt gehouden, zal dat aan de productiviteit van den aanval ten goede komen. De beste speler van Vitesse was ditmaal weer eens Horsten, die op een zeer goeden wedstrijd mag terugzien. Zondag te Deventer dacht ik, dat hij wat op Z'n retour was, doch nu liet hij zich nog als een geroutineerd, handig en doortastend achterspeler kennen. Hij had het niet gemakkelijk, want Bakhuys en Koeslag zijn twee spelers, die van de snelheid en het uithoudingsvermogen van een achterspeler wel het uiterste vergen. Ze handhaafden Zondag in dit opzicht hun reputatie volkomen! Teljer is een klas beneden Horsten, hij stond hem echter toch verdienstelijk terzijde. Z.A.C. begon alsof de heeren van

plan waren 'n record-overwinning tè behalen. De Zwollenaren waren door hun snel open spel in het eerste kwartier sterk in de meerderheid, doch Horsten stond als een rots in de branding. Het minder goed schieten der Zwollenaren deed de rest. Over het geheel genomen speelde Z.A.C. geroutineerder en vooral sneller voetbal dan Vitesse. Toch klopte het ditmaal nog niet in alle opzichten. Maar bij zoo'n eersten competitiewedstrijd tegen een geestdriftigen tegenstander en onder een wel wat al te hooge temperatuur is het niet gemakkelijk dadelijk z'n volle kracht te ontwikkelen. Zoo schoot Bakhuys ditmaal nog niet al te best, hoewel hij ook een paar stevige kogels afvuurde. Z'n open spel met Koeslag klopte echter heel goed.

Geen W-formatie meer.

Waarom blijven de binnenspelers van Z.A.C. toch zoo veel achter ? De middenlinie is wel in staat haar eigen boontje; te doppen en de W-formatie heeft ook in Engeland voor een groot deel afgedaan nu door betere oefening de verdediging wel in staat is de bezwaren van den buitenspelregel te overwinnen.

De verdediging van Z.A.C. mocht er ditmaal wezen. Vooral Oosting heeft uitstekend gespeeld. Hij was buitengewoon trapvast en lastig te passeeren, dat hebben de voorhoedespelers van Vitesse wel ondervonden.

Na eenige weken zal zeker wel blijken dat Z.A.C. ernstige aanspraken maakt op de bezetting van de eerste plaats. Het goede begin is er en dat is nog steeds het halve werk.

Van het verloop van den wedstrijd memoreeren we alleen, dat Koeslag aan Z.A.C. de leiding gaf, dat een mooi schot van Gresnich het 1-1 maakte, dat het daarna 3—1 voor Z.A.C. werd en dat toen Rieken een tweede doelpunt maakte, wat een geweldige geestdrift in het elftal bracht. De achterhoede van Z.A.C. stond echter toen pal en tenslotte maakte een mooi schot van Bakhuys de Zwolsche overwinning tot een feit.

De scheidsrechter leidde niet kwaad, al floot hij wat te veel. Een speler, die den bal niet heeft, mag ook wel worden aangevallen, indien dat in den loop van het spel gewenscht is! De leider was blijkbaar een andere meening toegedaan. Hij verklaarde van beide partijen een doelpunt buitenspel, omdat een ander speler dan de maker van het doelpunt hinderde. In beide gevallen had men het hem niet euvel kunnen duiden, indien hij het punt toegekend zou hebben. C. J. GROOTHOFF