S8o

von der ganzen Schulzeit nimmt das einen guten Theil für sich allein in Anspruch! Es ist vvirklich zum Erbarmen! Besonders auf Unterschiede, je feiner je wichtiger, wird das Hauptgewicht gelegt .... Soll man Aeltern oder Eltern schreiben ? laugnen oder leugnen} wichtige Fragen! Ganz einerlei ist beides, und es hat mir oft als recht gut erscheinen wollen, dasz in dem und jenem Punkte ein Schwanken aus alterer Zeit bis heute sich erhalten hat! Die Pedanten könnten daran inne werden, dasz es sich hier im Grunde um gleichgültige Dinge handelt und urn Nebensachen, und dasz es Nebensachen und gleichgültige Dinge wirklich gibt, wie in allem Menschlichen, so auch in der Sprache!" i) Te onzent werd vóór twintig jaren ongeveer hetzelfde betoogd door professor Land: »De moeite, aan het aanleeren en het herzien onzer spellingen besteed, wordt ons door niets vergoed; en er is zooveel anders en beters dat daarom ongedaan blijft! Die verkeerde zelfstandigheid, aan een bloot spiegelbeeld toegekend omdat het valsch en verwrongen is, heeft in haar gevolg een vereering, die aan den eerbied van 't voorgeslacht voor 't heilige letterschrift herinnert. Op den achtergrond schijnt hier over 't geheel de voorstelling te schuilen, dat de spelling de blijken moet dragen van door geleerden te zijn vastgesteld, die alleen het geheim bezitten van de verhouding tusschen spiegelbeeld en origineel. Op de behoefte van het algemeen, dat taal en schrift slechts met een praktisch of aesthetisch doel beoefent, wordt minder acht geslagen. En juist bij het volksonderwijs komt het er dubbel op aan, dat de korte schooljaren zoo min mogelijk door noodeloozen omslag, en beoefening van hetgeen ons in niets een beter inzigt geeft, worden ingenomen. Zóó subtiel zijn wij geworden, dat bijna iedereen zich, tegen het stelsel-zelf dat hij heet aan te nemen, aan spelfouten schuldig maakt." 2)

Maar nu zijn die jongens en meisjes, die zoolang zijn vervolgd met allerlei taalregels en uitzonderingen, van het gymnasium of

1) Vom deutschen Sprachunterricht, 2e Aufl. 1879. S. 56 u, 57.

2) J. P. N. Land, Over Uitspraak en Spelling, voornamelijk in de Nederlandsche taal. (Amst. 1870). Blz. 37 en 38.