zijn druk bezochte bijeenkomsten, waar als van zelfde belangen van den tuinbouw ter sprake komen.

Door dit optreden is gedurende de korte jaren van het bestaan der vereeniging „Het Westland" de tuinderij in deze gewesten weer tot vernieuwden bloei gekomen, is het export naar het buitenland weer toegenomen. In de jaren van achteruitgang vóór 1889 was reeds de bloembollenteelt hier ingevoerd, om toch voordeelen van de gronden te trekken; thans is die weer grootendeels of geheel verdwenen, en maakt opnieuw plaats voor de echt Westlandsche culturen. De hoofdhandel heeft tegenwoordig plaats op de veilingen en onder het toezicht van genoemde vereeniging.

Toch duikt ook thans de consignatie-handel buiten de veilingen nog hier en daar weder op, en verkoopen enkele tuiniers uit kortzichtig egoïsme of conservatisme buiten de veilingen, om enkele kosten uit te sparen. Hierbij wordt uit het oog verloren, dat alleen door flinke veilingen groote koopers kunnen getrokken worden, die de waren op prijs houden.

Al is ook thans nog geenszins alles, zooals men dat zou wenschen, toch valt te zeggen, dat een tijdperk van hernieuwd leven voor de tuinderijen in het Westland is aangebroken. En het ligt aan de kweekers zeiven om op het herwonnen terrein meester te blijven. Alleen door te zorgen voor goede kwaliteit der produkten en het gereed zijn op den rechten tijd, door het toepassen der wetenschap bij de ervaring, kan deze door de natuur bevoorrechte streek een bloeiend tuinbouwgewest blijven, en de concurrentie met andere tuinbouwstreken op de buitenlandsche markt volhouden.

Verheldering der inzichten en zelfstandige ondernemingsgeest komen thans meer en meer aan den dag. Voor enkele dagen vernamen wij, dat de Vereeniging het Westland gelden beschikbaar gesteld heeft, om proeven te nemen met het persen en bereiden van wijn uit de Westlandsche druiven. Reeds in de vorige eeuw werden, naar wij meenen, soortgelijke proeven in ons land genomen. Welke resultaten het onderzoek zal opleveren, zien wij met verlangen te ge moet. Doch ook al zijn die gering: de geest van onderzoek is wakker, en dat is in dezen tijd de hoofdzaak.