CS

Dat bij de verkiezingen voor den Londenschen graafschapsraad de Progressisten eene meerderheid kregen van 20 a, 22 stemmen viel aan de regeering, met het oog op de voorgenomen hervorming van het plaatselijk bestuur in Londen, niet mee.

Een lang verwacht feit was het neerleggen van Sir William Harcourt van het leiderschap der liberale partij. De groote partij is sedert Gladstone's laatste regeeringsjaren hoe langer hoe meer verdeeld geraakt. De Plome Rule kwestie, noch de hervorming «an het Hoogerhuis konden de partij bij elkaar houden. Nog minder vormden de wenschen op sociaal gebied een band tusschen de verschillende fracties. Een aangewezen leidei' is er bij de heerschende verdeeldheid niet, ook Harcourt nam, zooals wij inderdaad opmerkten, slechts door den nood gedwongen de leiding op zich. Waarschijnlijk zal Asquith als woordvoerder der partij in het Lagerhuis' optreden, want de heer John Morley is in veler oogen te vooruitstrevend.

De groote „liberalendag" te Birmingham op 16 Dec. bracht in den toestand geene verandering. Voor de regeering> ware het te wenschen, dat de oppositie zich andermaal krachtig organiseerde. Intusschen is het niet onwaarschijnlijk, dat Lord Roseberry zich alsnog tot de leiding der partij vinden laat.

Diepe verslagenheid wekte in Engeland het heengaan van den „grand old man" Gladstone. Na een werkzaam leven van 88 jaar is de nobele grijsaard in Mei te ruste gegaan. Meer dan 100,000 menschen brachten nog een bezoek aan Hawarden Castle, voordat het lijk naar Londen werd gevoerd. Langs den weg, waar de rouwtrein langs stoomde, stonden op verscheidene punten tot in den nacht menschen geschaard, die op deze wijze nog eene laatste eerbiedige hulde wilden brengen aan den edelen doode. Den 28en Mei werd Gladstone op eenvoudige maar diep aangrijpende wijze in Westminster Abbey ter aarde besteld.

„Requiescat in pace".

Nog 2 andere groote mannen heeft Engeland dit jaar te^ betreuren gehad, de oud-minister Spencer Walpole, die op 92 jarigen leeftijd overleed, en de wereldberoemde Sir Henry Bessemer, bekend o. a. om zijne methode tot het harden van staal. Hij was 85 jaar en sedert 1879 van adel. Herinnerd zij nog aan het Hovley-schandaal; ook hier bleek gezegde van kracht : „there is something rotten in the State."

Wat Engeland's buitenlandsche politiek betreft^ zij herinnerd aan het streven naar nieuwe markten voor de Britschen handel en industrie. Waar de koloniën tegenwoordig in de politiek steeds meer den doorslag gaan geven, moest de verhouding tot het Chineesche Rijk natuurlijk ook in Engeland in hooge mate de aandacht trekken. In de eerste plaats moest het hoofd geboden worden aan Russische invloeden en daarvoor scheen eene nauwere aansluiting bij Duitschland, maar vooral aan het stamverwante Noord-