Swalmen en Asselt, Hillenrade genaamd, halfweg in het welige hout van het landschap verscholen, opduiken.

Limburg is het kasteelenland uit den riddertijd, zoowel als der landhuizen uit den tijd der pruiken. Het was vroeger verdeeld in een groot aantal naast elkander liggende deelen als Statenland en Oostenrijksch gebied, Vorstendommen, Kerkegoederen, Abdijgoederen, Eigenheerlijkheden, waarvan er sommige niet meer oppervlakte besloegen dan 't kasteel en de allernaaste omgeving, verder Ammanieën en Banken.

Daardoor verrees in iedere heerlijkheid, in ieder gebied een burcht, verdedigbaar en in de grachten gelegd. Hillenrade is ook nog een van die feodale burchten, die haar heer en bezitter toegang gaven tot de Staten van Oostenrijksch Oppergelder, welke te Roermond samen kwamen en daar 's lands heil bevorderden.

Hoe Limburg, de zuidelijkste provincie uit al die verschillende deelen te zamen gesmolten, nog het land der kasteelen en ruïnes is, de eene al schilderachtiger dan de andere, kan eene eenvoudige opsomming bewijzen.

Oude ridderburchten en meer naar de stijgende behoeften aan licht, lucht en ruimte gebouwde kasteelen liggen dorp aan dorp. Men hoore:

Te Blijenbeek bij Afferden, te Well, Geysteren, Blitterswijck, Broekhuizen en Oeijen, Lottum, Arcen, Tegelen, Belfeld, Baerlo, Maasbree, Kessel, Swalmen, Horn, Nunhem, Haelen, Baexem, Grathem, Weert, Heel, Horn, Vlodrop, Montfort, St. Odiliënberg, Ohé, Roosteren, Born, Limbricht, Obbicht, Geleen, Amstenrade, Gulpen, Mheer, Borgharen, Valkenburg, Oud-Valkenburg, Klimmen, Schaesberg, Hoensbroek, Schimmert, Wynandsrade, Limmel, Geulle, Elsloo; en daarmede is de reeks nog niet volledig en liggen er nog schilderachtige ruïnes te Horst, Meerloo, Montfort en elders. Dat brengt zooveel afwisseling in het golvende landschap, terwijl hier en daar de watermolens met hunne ratelende en plassende waterraderen onverwachte tafereelen bij de als spiegels, blinkende vijvers te zien geven.

Het slot Hillenrade is een echt ruim Limburgsen kas-