55* SOCRATISCHE GESPREKKEN.

zeiven met allerlei valfche en lage denkbeelden te vervullen. Dwaling, bijgeloof, nijd, klapachtigheid, boosaardigheid, lage vleijerij, onbefcboftheden; zie daar hetgeen waarmede men u zal overladen. Maar het ongelukkigfte van alles is , dat* men zich om die ioort van heden met bedwingt en men zich aan hen met al zijne zwakheden en gebreken bloot geeft; zonder vreeze van door hen te worden berispt, is er niets dat ons ter verbetering aanfpoort. Hoogmoed, luiheid, ongebondenheid, alles wordt ons toegegeven door zoodanige heden, welke ons niet zouden durven tegengaan. Jsn dewijl flecht gezelfchap ons van beter afkeerig maakt, zoekt men zelf niet, zich, elders, van die kwade indruklelen te verbeteren. Wij vinden ons met onze toegeeflijke Minderen, die al onze luimen toejuichen, zoodanig op ons gemak, dat wij in den omgang van belchaafde lieden, doch die zoo toegevend niet zijn geen genoegen meer fcheppen.

E. Inderdaad, socuates! wanneer men zich zijnen knecht tot vriend maakt, verdient men dan andere vrienden te hebben? Ik heb dikwijls hooren zeggen, dat, wanneer men de laagheid heeft, zich aan zijne bedien* den over te geven, men er. dan eindelijk door geregeerd wordt.

S. Het is waar; menfchen van deze foort, die onzezwakheden beftuderen en dikwijls ons vertrouwen omtrent Ichadelijke zaken deelen, worden weldra onze meesters: men ontziet ze uit vreeze, en men gebruikt ze voor zijn gemak Het is het ongeluk van vele Vorften, dat zij hunne Raadslieden en Staatsdienaren alleen welftaansbalve raadplegen, terwijl zij in het ge. heirn aan de laagfte en baatzuchtigfte ingevingen van de vertrouwelingen hunner zinnelijkheden en de handlangers hunner vermaken , overgegeven zijn.

P. Welke is nu de wijze, waarop me'n met zijne dienstboden behoort om te gaan?

S. Men moet hen behandelen als menfchen, welke met ons van nature gelijk, edoch, welke ons in den burgerhaat ondergelchikt zijn; die bekwaam zijn on$ te dienen, doch niet om ons raad te geven. Zoodat men zich te hunnen opzigte «een woord van verachting ot verfmadmg, geenen hoogmoed, geene eigenzinnigheid, geene frinirschheid behoort te veroorloven. Spreek hen dus aan met goedheid, draag zorg voor hen, doe

h«u