568 KORTE BESCHRIJVING VAN PETERSBURG.

De menigte kleine en groote rivieren, die in de Wolga vallen, brengen niet weinig toe tot het bekwame, gemakkelijk en min kostbare vervoer naar Petersburg en andere piaatfen in het land., van allerlei produkten, koopwaren, mond- en andere behoeften.

Van zulke piaatfen, welke niet nabij eene rivier liggen, worden de goederen des winters op lieden naar de Wolga, of eene andere naastbij zijnde en daarin vallende rivier gevoerd, en in de daar reeds gereed liggende barken (hetwelk ook gefchiedt met de na aan de rivier liggende) geladen; die dan in het voorjaar, na het losraken van het ijs en het fmelten der meeuw, met een' op fommige piaatfen zwaren vloed, ijsgang, geraas van ijs en water, (hetwelk door de fmeltende fneeuw van de bergen en hoogten naar de rivieren loopt) als wegge, rukt, en fnel tot op eenen grooten afftand voortgedreven worden; waardoor dan wel fchaden en ongelukken veroorzaakt worden.

Somtijds gebeurt het wel, dat er vroeg duurzaam dooi weder invalt; daardoor finelt de fneeuw, en het water verloopt, als de rivieren nog toe zijn: alsdan worden de transporten verhinderd en opgehouden, en nog zooveel te meer wanneer er een drooge zomer op volgt. De koopwaren komen dan veel later als gewoonlijk te Petersbwg en elders aan,' en veroorzaken veel belet en ophouden aan de buitenlandfche fchepen, die komen om de waren af te halen.

Sommigen . welkers waarde de onkosten kunnen lijden als juchten, was , huizenblas, borfteis, zeildoek , Vlaamsch'ravendoek en andere linnens, pelterijen, enz. worden het geheele jaar door, doch des winters op Heden, gemaldtelijk en min kostbaar, gedeeltelijk te land, aangevoerd. De inkoop der waren gefchiedt, of als zij ter plaatfe reeds aangekomen zijn, of per contract in den winter, met eenig geld vooruit, en het overige na de ontvanest, in Mei, Junij of Julij. Somtijds geven ook de verkoopers tijd en termijn van betaling De van buitenslands inkomende goederen worden meest op t'rjd van 6 of 12 maanden verkocht.

.De langdurige winters veroorzaken dat de fcheepvaart er gewoonlijk maar 6 maanden, dat is van Mei tot November, vrij en open is.

IETS