- 48 -

Theodorus Clout Lzn. had een goede betrekking in de stad, was raadslid, deftig getrouwd en 't was daarom niet te verwonderen, dat Jacobus Cuypers inging op het voorstel, om zijn zoon Oer ar dus Jacobus in de abdij te huisvesten en hem daar in dienst te stellen. Hij heeft daar een tiental jaren of langer gewoond en verloofde zich met Cornelia Steyn, ook in de abdij woonachtig. Zij kochten een huis op de Hamstraat, schuin tegenover den ingang van het klooster, trouwden, hadden daar een druk beklante bakkerij en werden de ouders van een talrijk huisgezin, dat ze tot eerlijke bekwame burgers en burgeressen opvoedden in de vreeze des Heeren. Van die kinderen huwde Maria Catharina geb. 1779 met den Kapitein der infanterie Scheepers, Maria Theresia geb. 1767 met notaris Bolsius te 's-Hertogenbosch, terwijl anderen ongehuwd bleven. De derde, een zoon, was Johannes Hubertus. Deze Johannes Hubertus Cuypers, gedoopt 7 Nov. 1769, kunstschilder, huwde 15 Januari 1805 Johanna Maria Bex geb. 28 Febr. 1781 te Schinveld, dochter van Godfried en Helena Bloemesteijn van hel huis Brunssum in Limburg, (Bex voert in keel een gouden slangenkopkruis), die zeer vaardig was in 't borduren en kantwerk. Johannes Hubertus Cuypers overleed te Roermond 12 Febr. 1758, oud 88 jaren. Zijne echtgenoote Joanna Maria Bex aldaar 20 Febr. 1874, oud 93 jaren.

Uit voornoemd huwelijk werd als jongste van negen kinderen geboren 16 Mei 1827 Petrus Josephus Hubertus Cuypers. Reeds vroeg toonde hij groote liefde voor studie en kunst, teekende goed en ging op 16 jarigen leeftijd, op 1 Augustus 1843, naar de Academie van Antwerpen, waar hij ijverig studeerde en zijne vacanties gebruikte om allerlei voorname kunstwerken in binnen- en buitenland te bezoeken. Hoe hij werkte en zwoegde, ontwierp en bouwde, schreef en leeraarde en ten slotte eene Europeesche beroemdheid werd, 't is alles bekend en wordt ook in dit gedenkboek van alle kanten belicht.

Echter willen wij er de aandacht op vestigen, hoe de zin voor kunst en het genie van Johs, Hubertus Cuypers,