ÖOö G. SALOMON,

het_ kraambed plaatshebbende verrigtingen, zoodanig ge. wijzigd wordt, dat dezelve een bijzonder karakter, en eenen eigendommelijken loop aanneemt; ten zesde: eenige gebreken en ziekten, waarmede het kind geboren , of waardoor hetzelve in de ccrfle dagen van zijn leven overvallen wordt, welke de Schrijver hier nader in bijzonderheden ontwikkelt, en meer" van nabij befchouwt.

De flechts in drie hoofdftukken bedaande vijfde of laatfte Afdeeling van het eerfte Deel dezes Werks, over de niet-natuur lij ke verlosfingen handelende, befchouwt vooreerst als oorzaak hiervan , het te kort of te lang vertoeven van de vrucht in den fchoot' harer moeder, (of de ontijdige en overtijdige verlosfingen); ten tweede: de ziekten en gebreken bij de barende vrouw, welke als oorzaken der niet natuurlijke verlosfing kunnen aangemerkt worden, zich vooraf bepalende tot de ziekten der barende vrouw in het algemeen, en daarna tot de ziele ten en gebreken der teeldeelen, als tot de genoemde oorzaken beboerende; eindelijk, ten derde, befchouwt de Scbrï-vcr als oorzaken der niet natuurlijke verlosfingen, de plaatfing, ziekten en gebreken van het kind, of van deszelfs aanhangfels; en fluit eindelijk dit Deel met de uitlegging der hierbij gevoegde Plaat.

Gelijk wij boven reeds hebben aangemerkt, behelst bet tweede Deel dezes belangrijken Werks, het praktifebe gedeelte der Verloskunde zijnde insgelijks in vijf Afdcelingen vervat. De eerde handelt over het Verloskundige onderzoek, waarbij de Schrijver, na zijne gedachten over dit onderwerp in het algemeen te hebben laten voorafgaan , breedvoeriger fpreekt , vooreerst: over het onderzoek met de vingers en met de hand; en ten tweede : over het onderzoek met werktuigen, de noodigc aanwijzingen en raadgevingen deswege gevende, ten einde op dé voorzigtigfte en zachrfte wijze te werk te gaan, en„ wat de werktuigen zelve be« treft , eenigzins breedvoerig fprekende over" den bekkenmeter (pclvimeter), dikte-pasfer (compas efepaisfeurj, den, clifcometer, zijnde dit laaide een indrument, door mieldel van ,hetwelk de helling des bekkens tot den horizon bepsald wordt, en vervolgens op grond daarvan door de evenredigheid van de as van het bekken tot die van het vrouwelijke ligchaam; en eindelijk den lichtleider, een werktuig, mede dienlb'g tot onderzoek van de gedeldheid en ruimte van het bekken, en van

de