74° j- a. muller, geschied., verschijningen, enz.

zich te wijs rekenden, om aan god en Christendom te gelooven , en toch zich zot genoeg betoonden, om aan zulke ellendige droomerijen geloof te liaan.

Meer van dit Boekje zullen wij niet zeggen; maar dit toch meenden wij te moeten zeggen, of het iets baten mogt, om de dwaasheid en het bijgeloof tegen te gaan, de inderdaad voor onzen tijd fchandelijke uitgave van dergelijke ellendige prulfchriften voor te komen , zulke zich noemende fatfoenlijke lieden , en vooral die ingebeelde verlichten en ongeloovigen van onzen tijd, zoo mogelijk, te befchamen; en de noodzakelijkheid te doen zien van eene betere en meerdere verftandsbefchaving bij het laag, middelbaar en hoog gemeen.

Verhalen voor de Ncderldndfche Jeugd* ter fchumng van gevaar en ongeluk bij Kinderfpelen. Een leeshoek voor Stads- en Dorp fcholen, Tweede Druk. Te Zutphen, bij W. C. Wansleven, 1817. Behalve de Voorrede, 79 Bladz. In Octavo. De prijs is ƒ: - 4 - :

Dat de meeste onzer kinderfpelen ter vorming eti ontwikkeling der jeugdige ligchaamskraebten, en daardoor ook tot de bevordering der gezondheid, zeer veel kunnen toebrengen, indien daarbij wel beiluurde ligchaamsbewegingen worden in acht genomen, zal door elk even zeer erkend worden, als men gereedelijk zal toeftemmen, dat dezelve, indien men daarbij 2an overdrevenheid en roekeloosheid in ondernemingen den ruimen teugel viert en, als het ware, alle gèvaren volftrekt wil trotferen, de ongelukkigfte gevolgen kunnen hebben, gelijk de ondervinding, helaas! maar al te dikwerf geleerd heeft en nog dagelijks bevestigt. Zulks der jeugd op eene gepaste wijze onder het oog te brengen, dezelve de noodige vermaningen daaromtrent te doen, is een der gewigtigfte pligten van ouders tn opvoeders, en niets is gefebikter, om aan deze vermaningen de vereischte kracht bij te zetten, dan, bij gebrek aan zigtbare, zich te bedienen van zinnelijke voordel-

li tl—