<5 IETS OVER DEN GEEST DES TIJDS ,

in hét ongerijmde denkbeeld van eene onfeilbare kerk, als men niet wilde toelaten, dat er na verloop van tijd, als, in de ftelregelen van een genootfchap, dwalingen of afwijkingen van den waren zin des Bijbels befpeurd wierden, dezelve te veranderen, of te verbeteren, en alzoo zich naar den geest des tijds te fchikken. Hoe eenvoudig en overwinnend deze tegenwerping moge fchijnen, zij levert niet te min veefftof tot dwaling op; daar het onmogelijk is, in dezen, voor de eerlijkheid der gevoelens in te tf aan, en de overtuiging hiervan alleen in ftaat zijn kan, aan dezen ftelregel gehoor te geven; maar dat men verder naga: Bemerkt ras een ieder ? die (lichts een weinig den weg van zelfverloochening is opgetreden, hoe moèijeliik het is, zijn pad tusfchen het verbodene en hèt geoorloofde heen te voeren, het kan dan voorwaar voor geene minder moeijelijke taak gehouden wórden, met eenen ftontcn tred, tusfchen de waarheid en de dwaling, zijn vérftarid heen re leiden, zonder te vreezen, om op de gruizen derzelve. op afwijkende paden te verdolen. Men bedriege zich niet — de Heilige Bladen hebben voor het menfchelijk hart en verftand eene geheel andere (trekking, dan eenig ander boek. Zij zijn het woord van God!!

Het geloof komt uit het gehoor, en het gehoor uit het woord Gods; al wat dan het vernuft "der menfchen tot bekrachtiging van het Woord Gods aanvoert, dat niet uit dat Woord genomen is, heeft dus geene waarde, en, zoo de vreeze des Heeren alleen het beginfel van alle wijsheid is, en wij gezien hebben, dat de zoogenaamde kieschheid dezer eeuw verre weg niet uit zulk een zuiver beginfel haren oo^fprong heeft, wordt het eene bewezene waarheid, d-t alle hoogdravende voordellen, fpitsvinniae uitleggingen en fierüjke inkiecdingen van de waarheden der Heilige Schrift, welke, om deze kieschheid der eeuw te voldoen, in het midden gebragt worden, wel verre van eenuze kracht aan de waarheden bij te zetten, of nut te (lichten , tot niets anders dienen kunnen, dan om de treffende eenvoudigheid des Bijbels te benevelen , twijfel over de waarheden te verfpreiden , het geloof aan het hart te ontweldigen, en eindelijk die gewaande kieschheid der menfchen, of liever die verfijnde zinnelijkheid, hoe langer hoe meer op te wekken, waardoor