144 Verhandeling

i, „ voornaamfte levenskrachten, juist ook best ge* „ fchikt, of bekwaam zijn, om te kunnen denken „ en met onze vermogens werkzaam te zijn: ook „ ,, dat onze vermogens, door onderwijs, door op„ ,, merkzaamheid, en verkeering, een grooten trap „ ,, van volmaaktheid kunnen bereiken , en den mensch, „ „ boven alle andere fchepfélen, op aarde, doen ver„ ,, beffen: voorts dat ons verftand ook weder ver,, ,, mindert, in evenredigheid, dat onze lcvenskrach„ „ ten weder afnemen, en zelfs zoo verre, dat ef ,, ,, voorbeelden zijn, dat fommige menfchen, bii eenen ,, „ zeer hoogen ouderdom, wegens het afnemen hun„ „ ner verftandsvermogens, tot hunne vorige kindsch» „ „ heid weder terug keerden. Een klaar bewijs," „ zeggen zij verder, „ dat ons verstandsvermogen,.

van de al of niet welgefteldheid van ons ligchaam ,, „ afhangt. En dit zou geene plaats hebben, indien ons verftancisvermogen alleen het uitwerkf'el ware, „ „ van eene, op zich zelve beftaande, onflofFelijke »5 ,i zie] of geest." Dit verzwakt dus zeer veel het „ gevoelen, dat er in den mensch, zulk eene geheel 3, en al onftoffelijke ziel of geest aanwezig is."

Tegenbedenkingen.

Óm alle mogelijke kortheid te betrachten, zal ik, fcit de menigte van tegenbedenkingen, welke door onderfcheidene wijsgeeren, tegen het flelfel „ dat men defl „ mensch niet anders moet befchouwen, dan als een „ éénzelvig, of éénflachtig wezen, zonder eene afzon„ derhjke onftoffelijke ziel ie bezitten, worden aan^e,, yoerd , maar weinige, van de meestbekende tegeni, bedenkingen, bijbrengen."

Vooreerst, zeggen zij: „ Wij weten, dat de „ mensch een voortreffelijk verftand bezit. Hij ka» „ de dingen, die hem voorkomen, beredeneren be„ bprdeelen, en verkiezen. Deze vermogens kunne» ij met eigen zijn aan het ligchaam; want de ondervin'

ding leert, dat de flof geene eigenfehap van die» „ aard bezit; de Hof, die wij kennen, kan niet denken; „ de mensch denkt, en verkiest, dus moet de mensch „ bezield zijn met een onfloffelijk wezen , hetwelk 3j ons verflandsvermogen van denken en willen u'1'

maakt."

TeH