HET SPORTBLAD.

|«ed als vroeger, toch een vlug mid^Uspelertje, Peeting onbeduidend, Oude-

fater idem tot een zekere macht ge¬

pacht. De forwards oneindig- slechter

:»n indertijd het stelletje van Ketwich 'erschuer. Duursema een goed centre,

Nccasse een flinke rechterwing, die fchter te vroee- schiet. De overige

Prie niet erg gevaarlijk, het minst pi'atama, die de noodige oefening mist.

De match had het volgend verloop.' oor half-time speelt Frisia met den

pnd in den rug, toch baart dit haar

peen rozen, green van beide partijen

m zijn zinnen op belegeren zetten,

Reu voor half scoort Van Hoorn een

itittelis'" 'aroaltie (Be Quicks eerste")

Als het spel hervat is. zien we de pronino-ers weldra een vast plaatsje

plano-en ov de Friesche helft. Alleen

rPieke en De Jager blijven ter verde-

SifirinL' van eio-en o-oal achter. Het

s;U)ieuspel der Groninger forwards verW'tert, Groenewold is de be'ste van hen. Ongelukkig wordt hij slechts gebrekkig gesteund door zijn half'-back Engelkes, m cadaver, bekaan, lens of wat ge P lar wilt is, maar niet in een toestand (Jm op het voetbalveld een gunstig Bfëet te maken.

Beter brengt het andere vleugelhalfje het er af (de drie middenspelers van Be-Quick zijn met zijn drieën op llkaar juist eveu lang als de captain Hleen), ofschoon geen hardlooper, is lij ijverig en volhardend. Reigersberg yoor de forwards een formidabele steun

p den rug, met Schade bestreek hij het gansche veld, de tweede, werd door hem schitterend gescoord. Voor no. 3 zorgt de ietwat langzame centreforward Juursema. Nog steeds blijft Frisia onmachtig tot tegenscoreu, Een enkele rush van Lucasse stuit af op Dicke; welhaast is de 4e goal in de wereld, Wederom een kindje van Reigersberg. Hau een laatste uitval der Friezen, ieeniiv gefiodder in de modder voor 't Groninger doel, Tromp fluit time.

Be-Quick heeft schitterend revanche genomen, het is den Gruno-mannetjes gelukt een neerlaag met 2—3 in een overwinning met 4—0 om te zetten. Gaat zoo door heeren van 't Boschhuis, Uog hebt ge kans op 't kampioenschap.

Ten slotte een woord van lof aan Ben referee, den heer Tromp. Waar deze zich de vermoeiende reis van uit Rotterdam getroostte tot verhooging van het Noordelijk voetbalpeil, past ons. leden van Be-Quick en Frisia, wel eeu „herzinuige" dank. Zijn optreden alhier moge minder ervaren, referee's > tot voordeel gestrikt hebben.

MOÉT.

Voetbal in Engeland.

De eerste ronde der -Cup" is gespeeld en de Engelschen kunnen weer op adem komen. Er zijn echter geWonde harten, vooral te Sunderland, Preston, Nottingham, Birmingham en Blackbnrn, terwijl de gemoederen te Newcastle, Shefheld, Wolverhampton, Everton en. Derby op groote schaal gejuicht hebben. De uitslagen zijn over het algemeen vrij verrassend en het is thans nog even onzeker waaide -Gup'1 belanden zal als voor het begin der wedstrijden. Merkwaardig is zeer zeker het uitstekende figuur dat de 2de klassers sloegen getuige Newcastle United v. Preston North End, Luton Town v. Bolton Wanderers e. a.

In het geheel waren bij de zestien Wedstrijden 163.000 toeschouwers aanwezig, waarvan 25.000 te Derby, 20.000 te Liverpool, 18..000 te Sunderland, 17000 te West Bromwich, 15000 te Nottingham en 15000 te Shefheld.

De strijd van den dag was onge¬

twijfeld die te Derby waar. Aston Villa weder tegen, de County had op te treden en menigeen hopen deed de kampioenen een geduchte weerwraak te zien nemen. Maar voor de tweede maal in 8 dagen was het mis en na hen de laatste kans op het kampioenschap ontnomen te hebben, schopte Derby County de Brums ook uit den Cup-strijd met 1—0. Sinds Aston op 11 December j. 1. de Rovers sloegen,

hebben zij geen wedstrijd kunnen winnen. De groote verrassing was het falen van Shefheld United, dat groote moeite had met zulk een onbekende grootheid als Burslem Port Vale gelijk te blijven. Een strafschop redde United van een nederlaag.

De Rovers, eenmaal de gevreesde cup-vechters, die tot nu toe in alle Leage-wedstrijden gescoord hebben, konden thans tegen Everton het net niet vinden en gingen met 1—0 geslagen naar huis.

Van de clubs, die vroeger de Cup

wonnen, zijn thans nog drie aan, waaronder boven veler verwachting Shefheld Wednesday, dat de aangename taak had Sunderland op eigen terrein te bevechten. Zij bracht het er uitstekend af door met 1—0 te winnen. Dit is de tweede nederlaag die Sunderland dit seizoen op eigen terrein lijdt.

Stoke speelde het evenals in de League met Bury klaar, niet zoo gemakkelijk echter als Nottingham Forest, dat Grimsby met 4—0 naar huis zond. Notts County had voor de derde maal gelegenheid de Wolves te nemen en voor de derde maal slaagde ze er niet in en bleef met 1— 0 in de minderheid.

Bolton Wanderers gingen met een luchtig hart naar Luton, maar keken vreemd op hun neus, toen de Lutonners als duivels speelden. Met groote moeite en dank zij hun kranige verdedigingwisten de Wanderers met 1—0 baas te blijven.

New Brighton, een pas gestichte club, die door „aankoop" van uitstekende krachten een worp naar het le klasschap denkt • te doen, had reeds lang geloerd op een gelegenheid om een le klasser te lijf te gaan. Zaterdag kwam de kans, maar zij had het beter kunnen treffen daar de gevreesde Albion de tegenpartij was, c¥te nog wel op eigen terrein te spelen had. Het ging boven do macht der Brightonners en met 2—0 trokken zij weg, treuriger maar verstandiger dan zij kwamen.

Proud Preston werd een bevigen slag toegebracht door Newcastle United dat North End op eigen terrein met 2—1 afmaakte.

Newton Heath speelde haar klassegenoot Walsall met 1—0 af, Burnley deed hetzelfde met Woolwich Arsenal met 3—1, terwijl Sonthampton door haar overwinning op Leicester Fosse weder de eenige zuidelijke club in den strijd bleef, een onderscheiding, die zij geniet, zoolang zij voor de „Cup" vecht.

De wedstrijden waren spannend genoeg, want van de 16 waren er 1.0 waarin-bij de rust de stand gelijk was.

De uitslagen waren.

Burnley 3 Woolwich Arsenal 1

Derby Coumy 1 Aston Villa 0

Sheifield United 1 Burslem Pon vale 1

Snelheid Wednesday 1 Sunderland 0

Newcastle United 2 Preston North Etid 1

Bolton Wanderers 1 Luton 0

Southampton 2 Leieester Fosse 1

Liverpool ü Bucknall Sl. John'» 0

West Bromwich albion 2 New Brighton Tower 0

Nottts Forest 4 Grimsby Town 0

Wol tham. Wanderers 1 Notts Couuty o

Everton 1 Blackbnrn Rovers 0

Newton Heath 1 Walsall 0

Gainoborough Trinity 1 Long Eaton Rüngers 0

Stoke 2 Bury 1

Manchester Jity 1 Wigan County 0

VAN DE ZIJGRENZEN,

Van Nu en Dan.

Waar ik een vorig maal critiek oefende op een artikel van den heer W. Cs., daarmee bedoelende de waardeloosheid en onduidelijkheid van diens beschouwingen over Mulier's propaganda-denkbeelden te ontzenuwen, daar mocht mijn voornemen niet anders zijn, dan ook met eeu e i g e n meening dienaangaande voor den dag te komen: dus had ieder van mij te verwachten, ja, te eischen eigenlijk, dat ik dan ook er eens vertellen zou,, hoe dat „zaakje" door mij dan wel zou behandeld zijn. „La critique est aisée, mais l'art est difficiie", niet waar ? Al ben'ik het met het eerste ook niet volstrekt eens.

Dat is door mij dan ook best begrepen.

Na Mulier's propaganda-pareltjes van den bodem der schuimende woordenzee des geachten Ned. Sport-redacteur te hebben opgedoken, heb ik ze netjes en

ordelijk, geloot ik. op een rijtje geiega,

ze

toen goed laten drogen.

Nu is' mijn werk, de vangst eens nader te bekijken en de waarde er van te bepalen en na te gaan wat er m. i. meer of minder bruikbaars bij is.

verder, met zorg gereinigd en ze

* *

Alvorens voetbah erbreidingsmiddelen uit te denken, zal de heer Muiier zich waarschijnlijk wel eerst hebben voorge«tp ri wat z. 1. het doel van het snel

moest zijn. En nu , wil het mij voorkomen, dat Muiier, waar hij dan aan het doel van voetbal dacht, zijn gelaat in eeu te ernstige, te diepzinnige plooi zette, iets wat met hem vele anderen gemeen hebben.

Daarmee wil ik niet zeggen, dat ons spel geen ernst waard is, integ'an ^el; maar mijne bedoeling is, da rje 0, te kennen te geven dat velen ^e(..--mst te ver uitstrekken, dat zij dé z. g. sociale waarde van ons spel overschatten, dat zij zich van den invloed op maatschappelijk gebied meer' beloven dan ooit te verkrijgen zal zijn. Ook Muiier meen ik onder hen te moeten rangschikken, die den voetbal zwaarder tillen dan hij in werkelijkheid is.

Uit hetgeen volgt zal blijken, dat zijne en mijne denkwijze over dat onderwerp vaak belangrijk verschillen. Eene botsing tusschen onze nieeningen zal

dus somtijds niet te vermijden zijn.

Ik stel er echter prijs op, vooraf de verzekering af te leggen, dat ik den heer Muiier als onvermoeiden strijder voor de belangen van ons spel, als man van de daad, met levendigen en vruchtbaren geest, waarlijk hoogacht. Van een staan tegenover elkaar zal hier dus geen sprake zijn. Slechts een ernstige gedachtenwisseling bedoelt dit schrijven, waarvan de vruchten mogen ten goede komen aan ons beider doel: den bloei van het spel.

*. *

Voetbal beschouw ik hoofdzakelijk als vermaak, het wil m. i. ook niet anders zijn. Maar voetbal is tevens in de meeste gevallen een gezond vermaak eu nuttig in vele opzichten, eu verdient daarom aIs vermaak meer dan andere spelen aanbeveling.

Dat zal de heer Muiier volkomen met mij eens zijn. Maar wat ik nu met hem niet eens ben is, dat hij redeneert: voetbal is een buitengewoon nuttig en sociaal invloedrijk en gezond spel, dat daarbij ook vermakelijk is, en het verdient dan ook als groot nut meer verbreiding dan andere spelen.

De heer M. legt dus meer nadruk op. het nut van het spel, tegen ik op het vermaak.

Muiier wil het doen worden: „eene machtige factor in de opvoeding van

ons volk," — ik eenvoudig een factor, zonder meer.

Onder het vermaak van voetbal versta ik het genot van losgelaten te zijn onder den vrijen hemel, in de frissche lucht, van naar hartelust te loopen, te buitelen, te dribbelen, van je onbelemmerd, krachtig, gespierd te kunnen bewegen. De heerlijkheid van het spel is het frissche, sterkende luchtbad, de verrukkelijke gelegenheid om je met huis- en kantoorwerk overladen hersens eens flink en lekker re laten doorwaaien !

Het voetbalnut is vooreerst en voornamelijk de afleiding, die in het vermaak is gelegen en de tweede plaats als bijkomend nut, in het feit, dat vele jongelui, en vooral schoolgaande, door te voetballen, ten minste over dag, worden teruggehouden van doelloos, verderfelijk straatslenteren, vroeg en lang bitteren en „geuren" en den grooten meneer uithangen.

Voorwaar dat is geen gering nut, maar voornamelijk, alle,en bijna, toe te passen, in de groote steden, en dan nog maar gedeeltelijk doeltreffend, daar 's avonds veelal de schade nog wordt ingehaald. Eu dat ik niet blind wil zijn voor denadeelen der ovardrijving, moge de opmerking in mijn vorigen bewijzen, waarin ik de aandacht vestigde op het overmatige deel, dat het spel van hart en hoofd in beslag neemt, en waardoor

het evenwicht tusschen lichaam en geest heel vaak verloren gaat tot schade van den laatste.

Slotsom: Voetbal is als een frisch en opwekkend vermaak te beschouwen en verdient als zoodanig verbreid te worden en vooral daar, waar velen die aan een gezonde, levenslustige ontspanning behoefte hebben, er van verstoken zijn.

Deze uiteenzetting mijner meeningen is noodig om mijne houding tegenover Mulier's denkbeelden te verduidelijken, Ga ik. volkomen met hem samen, waar hij langzame invoering van het spel op kostscholen en in het leger aanbeveelt, en van meer algemeene middelen , als weerspraak van voor voetbal schadelijke couranten-berichten enz. Ons principieel verschil van opvatting komt eerst scherp uit waar hij voetbal in dorpen, en over 't algemeen op het platteland wil in voeren, en niet minder waar bij verdere propaganda-middelen

onaangeroerd laat, die, dacnt ue neei M. over het spel als ik, nimmer op zijn lijstje hadden mogen ontbreken.

Voetbal in dorpen en op het platteland is voor mij eene zaak van het minste gewicht. Eerst als geheel het overige land „ontgonnen" zou zijn, zouden mijne blikken zich naar het platteland wendyen. Alles van mijn standpunt beschouwd natuurlijk.

Is er een menschensoort ter wereld, die minder behoefte aan frissche lucht, aan vrije beweging heeft, dan juist de landman. Is er één wezen dan hij, die de gezondheid van het voetbalvermaak minder dringend van noode heeft. De . landbouwer met zijn krachtig, kerngezond lichaam en van de zon gebruind gelaat! Voorwaar hij mocht in zijn vrijen- tijd wel eens met zijn neus in een boeli zitten! „Gelukkige, gezonde, geharde, forsche bollenkweekers tusschen Alkmaar en Delft,"-zou ik hen willen toeroepen, „gij die's winters zoo weinig te doen hebt', ziet dat ge plaatsing krijgt op eene school voor volwassenen, leest veel wat geschreven is over verbetering van uwe cultuur, hetzij gij bollenkweeker of iets anders zijt, maar speel geen voetbal, of doe het wel, maar een enkelen keer, want de gunstige uitwerking van dat spel hebt gij niet van noode!"

En dan meen ik het oprecht met den landman.

Maar ik zon ook geen lezingen houden in de dorpen, en ook geen ballen