memorie van toelichting.

aangezien het proefstation niet tijdig genoeg gereed zal zijn om de voor eene rationeele uitvoering van dit werk noodige gegevens vóór 1908 te kunnen verzamelen.

In verband met het bovenstaande zijn met betrekking tot de verbetering der grootere lichten voor het dienstjaar 1908 slechts gelden aangevraagd voor verbetering van het licht van het lichtschip „Haaks" en voor verandering van het hooge licht te IJmuiden in electrisch licht.

Tegenover de vertraging, welke de uitvoering van het meergenoemde werkplan alsnu ondergaat, wordt herinnerd aan de niet in dat plan opgenomen, thans in uitvoering zijnde werken, tot opstelling van een misthoorn op den kop van 'het Noorderhoofd te Hoek van Holland en wordt er de aandacht op gevestigd, dat vermoedelijk op de begrooting 1909 gelden zullen moeten worden aangevraagd voor een dergelijken, eveneens niet in bovengenoemd werkplan opgenomen, misthoorn op den kop van het Zuiderhoofd van de haven te IJmuiden.

Sedert 1 Juii 1906 verscheen eene geheel vernieuwde uitgave van de kaart n°. 222 „Haven van IJmuiden" benevens eene nieuwe „Tabel van teekens en verkortingen" en een belangrijk verbeterde druk van kaart n°. 207 „Monden van de Eems". Verder werd een aanvang gemaakt met het invoegen der nieuwe opneming op de gravure van kaart n°. 212 „Zuiderzee", waarvan het nogal gesleten landgedeelte ook geheel opgehaald en op nieuw getint werd, terwijl voortgegaan werd met de belangrijke en tijdroovende werkzaamheden aan de gravures der kaarten n°. 205 „Zeegaten van Vlieland, Terschelling en Ameland" en n°. 214 „De Schelde van Vlissingen tot Antwerpen", bestaande in het geheel ophalen en het op nieuw tinten dezer gravures.

Ook werden op een viertal gravures kompassen volgens het nieuwe model aangebracht en voortdurend de vereischte veranderingen op de gravures tengevolge van de uitgekomen Berichten aan Zeevarenden.

Het bedrag, dat als bate in 's Rijks schatkist werd gestort wegens verkoop van de Nederlandsche West-Indische kaarten en beschrijvingen gedurende 1906 bedroeg f1275.

Een nieuwe „Zeemansgids voor de Nederlandsche kust" zag het licht ter vervanging van de bestaande „Beschrijvingen der Nederlandsche zeegaten" en bovendien werd eene nieuwe lichtenlijst van Nederland en Koloniën uitgegeven.

Dit jaar hebben eerst opnemingen van verschillende banken en ondiepten in de Zuiderzee en hare toegangen plaats, om daarna over te gaan tot eene geheel nieuwe opneming van de Monden der Schelde.

De Minister van Marine, w. g. J. Wentholt.