HET SPORTBLAD. 7

daar in heerlijk voorjaarsgroen getooid als een jonge, mooie en gelukkige bruid. Jammer daarom, dat donkere wolken en plassende regens bijna heel den dag het schoon van dit lieflijk bruidstoilet minder deden uitkomen, al bleef de aanblik toch een feest der oogen.

Het Duitsche Voetbal, en ook dat te Dusseldorf, heeft de laatste jaren reuzan vorderingen gemaakt, 't Is nog niet zoo heel lang geleden datschrijver dezes er met het Nijmecgsche Quick was, een viertal jaren misschien. Toen was het voetbal er nog als bij ons in '90: in opkomst Koning voetbal werd nog niet feestelijk ingehaald door honderden en honderden op fraaie velden met flinke tribunes. En nu wil ik niet beweren, dat Düsseldorf zich thans in dit opzicht op één lijn kan stellen met de groote Nederlandsche voetbal-centra, toch is het een feit, dat naast de groote verbreiding en de vooruitgang, dien zoowel in kwalitatief a.s in kwantitief opzicht het voetbalepsl in Duitschverkregen heef t, ook aan de bijkomende zaken de terrein-inrichting e. d., meer zorg wordt besteed.

Ook de pers in het land van Keizer Wilhelm gaat grooter aandacht aan de triomf van Koning Voetbal schenken. Waren het voorheen slechts

menigte naar het terrein van den voetbal-wedstrijd, het eindpunt van de race. En alle menschen waren dol van enthousiasme om dat prachtige loopen. Kom daar nu in Holland eens om .... om dat enthousiasme zoowel als om dat hardloopen. Intusschen ook wij waren weldra voor de athletiek gewonnen, meegesleept door dien triomf van jeugd en kracht, door dien zegepraal van vlugheid en uithoudingsvermogen. Mochten alle Nederlandsche voetballers zulk een wegwedstrijd eens aanschouwen.

Tenslotte een woord van hulde aan de Duitsche heeren voor de uitstekende regeling van den wedstrijd en da bijzonder hartelijke ontvangst, onzen spelers en officials ten deel gevallen. Zeer zeker hebben zij ons een vernieuwd bewijs gegeven dat de Duitsche gastvrijheid en vriendschappelijkheid geen ijdele klanken zijn en aan het banket na den wedstrijd in het Hotel Heek gehouden, zijn de banden van sympathie en vriendschap tusschen de West Duitsche en Oost-Nederlandsche voetballers met welsprekende woorden en parelenden wjjn vernieuwd.

En nu de wedstrijd ztlf. Hij had, zooals gezegd, plaats op het terrein van de Düsseldorfer F. C. 1899, dat in vergelijking tot onze

WflT ClflffÉET OMDER DE" NÊDERLANDSCHE FOOTBALLERS

'S OMDER DE

SIGNETTEN.

„Notizen" van enkele regels, waarin gebeurtenissen, die ons Hollandsche voetbal-maniakken schier slapelooze nachten brzorgden, gememoreerd werden, thans kwamen mij een tweetal Düsseldorfsche dagbladen onder de oogen, in welker sportrubriek het voetbal lang niet misdeeld was en die daags na des wedstrijd daarvan een uitvoerig verslag hebben gegeven.

Ea dan . . . het belangrijkste voor het laatst ... de bezoekers, die zich met ons kort voor den aanvang van het spsl naar het aan de Brehmstraat gelegen terrein begaven hebben iets gezien wat voor ons Hollandsche oogen niet alleen een ongekend verschijnsel was, maar dat er bovendien ten duidelijkste op wees hoe de athletiek den Duitschers in merg en beenderen zit, de atheletiek die hen in weinige jaren tot goede voetballers heeft gemaakt en bij de steeds inniger wordende bekendheid met de techniek van het spel ons in een misschien niet zeer ver verwijderde toekomst te overvleugelen. Te midden van het drukke beweeg van voetgangers, rijtuigen en trams, zagen wij n.1. eensklaps de forsche gestalte van ten „Leichtathletiker". den esrstaankomenden van den hardloop wedstrijd Benrath—Düsseldorf, die in schitterenden langeafstandstul zich een weg zocht door de

Nederlandsche eerste klasse velden bijzonder klein was. Vooral de geringe breedte was een struikelblok fvoor^ onze voorhoede. Bovendien was het terrein door den aanhoudenden regen in een waterpartij herschapen, al moet hier onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat de zandgrond, toen het kort voor het beginsignaal ophield met regenen, de watermassa weldra had ingezogen en de tweede helft van den wedstrijd zelfs op een droog veld gespeeld kon worden, dank de hulp van een zonnetje zoo nu en dan. Vermelden we als curiosum hierbg, dat een ware wolkbreuk zich over de bezoekers ontlastte, direct nadat het eindsignaal weerklonken had.

Ten aansschouwe van 8000 a 4000 personen stelden om half vgf uur de elftallen zich als volgt op:

West-Duitschland : Löhmer, F.CM. Gladbach, doel; Koenen, F.V. Bonn, Knebe, Duisburg Prcussen, achter ; Bollmann, Essen T.B., Ludewig, Duisb. S.V., Sehwagmeyer, D.F.C. '99, Düsseldorf, midden; Hohage I, Essen T.B., Hohage II, Essen T.B., Striekling, Essen T.B., Schulz, Köln. B.C., Fischer II, D.S.V., voor.

Oost-Nederland: Van Eeck, G.V.C, doel; Wijnveldt, U.D., N.N., achter; Lessueur, Odo, von Heyden, Quick, G. van Laar,' Vitesse,