korte mededeelingen.

19'4".5 breed en gaat 5'7" diep. De machines zijn van het gewone triple-expansie-type. De ketels zijn thornycroft-pijpketels; een ander bij de firma in aanbouw zijnde krijgt een pijpketel van Babcock en Wilcox, een type, waaromtrent groote verwachtingen gekoesterd worden. (Engineering).

Het keizerlijk Russisch jaoht „de Standaard" werd onlangs, in tegenwoordigheid van den Kroonprins en de Kroonprinses van Denemarken, te water gelaten van de werf der HH. Bürmeister en Wain te Kopenhagen, op den verjaardag van wijlen Czaar Alexander III, die in den zomer van '93 de kiel legde. Zooals bij zoovele Bussische schepen zijn er gedurende den bouw verscheidene veranderingen in het contract gemaakt.

De afmetingen zijn: lengte 370', breedte 50', diepgang 20', waterverplaatsing 5557 ton.

Het zou tot boven de waterlijn gedubbeld zijn geworden met teakhout en koper; de machines zouden van het compound-systeem zijn, met twee schroeven, in staat om 10600 I.P.K. te ontwikkelen, de vaart moet 20 mijl zijn en de datum van oplevering was bepaald 1 Mei '95.

De koperen dubbeling verviel, de breedte werd vermeerderd tot 50'.5, de waterverplaatsing werd teruggebracht tot 5200 ton; de machines zullen nu van het triple-expansie-systeem worden, en de ketels van het Belle viLLE-sy stee m; vermogen en vaart bleven in het contract onveranderd.

Het jacht zal op het opperdek twee salons hebben, een receptiekamer en een eetzaal, geschikt voor 60 personen. Het achtergedeelte van het kuildek zal worden ingenomen door een salon voor de keizerlijke familie, daarnaast een eetzaal en appartementen voor den keizer, de keizerin, de keizerin-weduwe en de grootvorsten. Er zullen ook verblijven zijn voor het keizerlijk gevolg, den minister van marine en den opperbevelhebber der vloot. De verblijven voor de officieren zullen vooruit zijn.

(Engineering).

De Engelsche torpedoboat-destroyer „Janus" werd 13 Maart te water gelaten van de werf der Shipbuilding and Iron Cy. derHH. Palmer. Het is de eerste van drie door deze firma te bouwen zusterschepen. Lengte 200', breedte 19'.9", w.v.p. 280 ton. Haar bewapening bestaat uit één 12 ponder snelvuur op den commandotoren, vier 6 ponders snelvuur uit de breede zijden, en één idem achteruit; verder twee torpedokanonnen. Ze heeft een krachtig zoeklicht. De bouwmeesters hebben een vaart van 27 mijl gegarandeerd ; de machinerie, door hen ontworpen, bestaat uit twee stel triplecompound van bijzonder ontwerp, in één compartiment. Stoom wordt geleverd door vier b,eeds-waterpijpketels,j door de bouwmeesters vervaardigd, en opgesteld in twee afzonderlijke w.d. compartimenten.

(Engineering.)

De Engelsche torpedoboot „Surly", de laatste van het drietal door de firma J. en G. Thomson te Clydebank gebouwd, heeft haar