LOSSE GREPEN.

gaandeweg den inhoud der Verordeningen te volmaken en ze blijvend „up to date" te doen zijn.

Het is ook hier niet de plaats en de bedoeling om aan te toonen in welke hoofdstukken en artikels de beschuldiging van: onvolledig, onjuist, onbegrijpelijk, in tegenspraak met art. zóóveel, geheel verouderd, enz. enz. gerechtvaardigd is; maar wanneer ik als voorbeeld zou stellen het meest bekende Hoofdstuk V Deel II, Reglement op den Inwendigen dienst, wat toch de kern behoort te zijn van Verordeningen voor onze Zeemacht, dan zal nagenoeg ieder onzer fouten weten aan te toonen met de verzuchting, dat het zoo wanhopig ouderwetsch is, dus ondoelmatig.

Is het niet een bekend feit, dat de Voorschriften in Oost-Indië, de „groene boeken" zoo veel beter zijn, minder tegenstrijdig, in meer voorzien als vraagbaak ?

Hoe is dit verkregen ?

Gaan we ook den uitwendigen vorm eens na. Zou het geen gewenschte verbetering zijn de verschillende hoofdstukken van Ie, IIe en III" deel in afzonderlijken band te verstrekken, waarvan de raggen bijv. door rood, wit en blauw, de 3 deelen aangeven ? — zooals de boeken nu zijn, zijn ze onhandig en nagenoeg onmogelijk behoorlijk bij te werken en in orde te houden. Bij de geheele herziening van alle hoofdstukken, waar het toe leiden moet, zouden we zoodoende op doelmatige en goedkoope wijze in het bezit komen van een geheel vernieuwd stel Verordeningen, een waardig buurman naast die der Artillerie.

Wat bij herziening mede een vereischte zou zijn, is de samenstelling van eene alphabetische inhoudsopgave; ook hierin zijn de Indische voorschriften tot voorbeeld te nemen, of in den geest als die der circulaires voor de Zeemacht zijn ingericht, en bij de compilatie hiervan zou zoo menige onjuistheid en noodelooze 3—4-voudige herhaling voor den dag komen. Bovendien plaatsen we de hoeveelheden Bepalingen, Verordeningen, Voorschriften enz., de Marine ol de Zeemacht (wat is het verschil ?) betreffende eens naast elkaar, de blauwe, witte, roode, groene boeken, — en de eisch, om deze achtenswaardige hoeveelheid bepalingen zoo gemakkelijk mogelijk te kunnen raadplegen, wordt hoe langer hoe meer dringend.

Onwillekeurig aan voorschriften en bepalingen bezig zijnde, komen nu de reeks reglementen, exercitiën, handleidingen en leidraden voor den geest; geen kanon meer of het heeft zijn eigen, afzonderlijk reglement, geen handwapen of 't heeft eene reglementeering van ieder zijner bewegingen en commando's, zelfs voor gymnastische oefeningen is een leidraad ook voor de Marine verschenen, en is het niet zonderling dat nog .nimmer officieel aangegeven werd, hetzij in bepalingen, reglementen of leidraden, hoe er geroeid moet worden, opdat deze doelmatigste van alle krachtsoefeningen, deze marine-sport bij uitnemendheid, goed geleid kan worden en overal hetzelfde; — en laten we dan overal, ik zou zeggen bijna uitsluitend, te rade gaan bij de besturen van onze gerenommeerde roeivereenigingen, die weten hoe er geroeid moet worden om de sierlijkste oefening te hebben bij de krachtsinspanning die het