HET SPORTBLAD

De eerste Nederlandsche beroepsspeler.

Schreven we verleden week reeds, dat we vermoedden, dat Felix geen dispensatie zou krijgen om voor N.A.C. te spelen, dat vermoeden werd thans bevestigd, want niet alleen heeft men hem de gevraagde dispensatie geweigerd doch men heeft daarbij geconstateerd, dat Felix handelingen had verricht, die in strijd met de amateursbepalingen zijn en in verband hiermede werd hij dan ook tot beroepsspeler verklaard, zoodat hij voor goed van het spelen in onze amateurswedstrijden zal zijn uitgesloten. Naar wij vernamen moet deze beslissing in verband staan met het feit, dat de betrekking welke Felix in Breda had gekregen hem uitsluitend in verband met zijn voetbalcapaciteiten was verleend, zoodat men hier eindelijk een geval van verkapt beroepsspel aan het licht heeft kunnen brengen. Naar we vernomen hebben schijnen nog enkele andere spelers in het Zuiden onder verdenking te staan en op de jongste bestuursvergadering van den NV.B. werd dan ook een commissie benoemd, die naar aanleiding hiervan een nader onderzoek zal instellen. We zijn wel nieuwsgierig naar de resultaten van het onderzoek van deze commissie. We hopen, dat de verdachte personen de zuiverheid van hun amateurisme zullen kunnen bewijzen, maar we vertrouwen ook, dat men, wanneer de zaken niet in orde zijn zonder aanzien des persoons zal weten uitspraak te doen. Er zijn, naar men ons verzekerde, in het Zuiden toestanden, die reeds lang een doorn in het oog waren van clubs, die de zuiverheid van het amateurisme wenschten hoog te houden, en we juichen het van harte toe, dat het bondsbestuur ingrijpt om deze zaak te zuiveren De kwestie Felix was feitelijk in het Zuiden een publiek geheim en het deed dan ook wel eigenaardig aan verleden week in sommige bladen klachten te vinden over de langzame werkwijze der dispensatie-commissie, waardoor een speler als Felix tegen Velocitas werkeloos langs het lijntje moest blijven loopen !

Willem II wint te Helmond.

De nieuwe Zuidelijke le klasser Helmond heeft Zondag eindelijk voor het eerst een le klas competitie-wedstrijd op eigen terrein gespeeld en het trof wel, dat reeds in den eersten wedstrijd de Zuidelijke kampioenen op bezoek waren, zoodat een nederlaag vrijwel zeker te voorspellen was. De belangstelling was .anders voor dezen wedstrijd zeer groot en wat dat aangaat verdient Helmond zeker een le klasser.

Het spel der Helmondenaren viel ook mee, want een nederlaag met 8—0 tegen Willem II is nog zoo'n kwaad resultaat niet voor een debutant. Vooral in de eerste helft van den wedstrijd was Willem II sterker en hiervan waren twee doelpunten het gevolg. In de tweede helft wist de aanval der gastheeren af en toe wat opluchting te brengen, zonder dat ze evenwel tot doelpunten kon " komen. Willem II maakte er ten slotte nog een doelpunt bij en won daardoor welverdiend met 3 - 0.

Velocitas wint te Middelburg.

Het meespelen van Velocitas in dit seizoen is bepaald een aanwinst voor de Zuidelijke eerste klas, want de Cadetten laten in hun wedstrijden een uitstekend spel zien, waarvan de andere clubs nog wel eens leering kunnen trekken. Middelburg nam in de eerste helft van den strijd de leiding, maar spoedig maakte Velocitas gelijk en nog voor de rust hadden de gasten de leiding veroverd. Daarna deed de Middelburgsche ploeg wel beter werk, maar ze kon er toch niet in slagen verbetering in den stand te brengen. Tegen het einde maakten de Cadetten een derde punt, waardoor ze, misschien iets geflatteerd, met 3—1 wonnen.

V.V.V. slaat Wilhelmina.

Wilhelmina beantwoordt nog niet aan de verwachtingen welke sommige goede wedstrijden wel opwekken. Tegen V.V V. werd in Venlo met 1—0 verloren, waarbij we evenwel niet uit het oog moeten verliezen, dat het Venlosche elftal een heel stuk sterker is dan verleden jaar toen het maar weinig goeds kon doen.

In het Noorden, drie wedstrijden, die vrijwel overeenkomstig de verwachtingen zijn afgeloopen. De wedstrijd tusschen de beide Groningsche eerste klassers werd met 3—0 in het voordeel der kampioenen beslist. Geruimen tijd ging de strijd hier gelijk op en eerst in de tweede helft slaagde Be Quick er in de leiding te nemen. Hierna speelden de kampioenen iets beter en nog twee doelpunten waren de belooning van het krachtig aanvallen der Be Quickers.

W V.V. speelde alweer op eigen terrein en toonde zich hier de meerdere over Veendam dat met 3-0 werd geslagen.

In Assen kon de Hoogezandsche eerste klasser het tegen Achilles niet bolwerken en met 6 1 werd het bezoekende elftal geslagen, eën resultaat, dat voor de hardwerkende ploeg der gastheeren wel verdiend was.

STEMMINGSSTUKJES.

Telegrafisch reisverhaal.

f let is nu eenmaal een oude waarheid, dat de paarden, die de haver verdienen, die nog altijd niet krijgen. Zoo moet je bij ons blad die aandeelhouders zien, allemaal dure lui met auto s en wijnkelders en andere aardsche lieflijkheden, terwijl wij 't met een karig loon moeten stellen en niettemin zorg dragen, dat alle weken onze reuzen-oplaag schoon uitverkocht is,

Maar den goeden kant van een exploitatie uit royale beuis heb ik dezer dagen ondervonden, toen de hoofdredactie me opdroeg naar Stockholm te gaan, ten einde daar de Zweden tegen de Denen te zien voetballen.

Ik heb me arm geseind, maar ziet de telegrammen zijn

vertraagd. Dat gebeurt wel meer. Ik heb ze niettemin allemaal nog bijeen kunnen zoeken en bied ze U alsnog aan:

Rotterdam, 10 April, 6 uur.

We vertrekken straks van hier om 6 uur 9. We, dat ben t" en de scheidsrechter, die zoo mesjokke is, om een reis van veertien dagen te maken, teneinde 90 minuten te loopen fluiten in het Stadion van de Zweedsche hoofdstad.

Het motregent. Er is veel belangstelling aan den trein. Hans als 2de voorzitter van den Kring, komt me geluk en goede reis wenschen, een deputatie van de Ver. van Sport-journalisten blijft niet achter. Veel belangstelling ook voor den vertrekkende" scheidsrechter. Sam Bronkhorst namens den bond met een tuiltje vergeet-me-nietjes. Net als de trein onder den kap wegsult kom Buskop nog 't perron op hollen. Hij had zich verslapen.

Utrecht 7.15.

Hier was Wilten met Lemsky Smeek en Kröner van Hercules en broeder Makking, welke laatste er nog wat ongeschoren uitzag-

Een stedelijk blad interviewde of trachtte althans te interviewen, maar de scheidsrechter zat te zeer verdiept in een spiksplinter nieuw exemplaar van de spelregels.

Deventer, 9 uur.

Coldewey met een koek aan den trein.

Almelo, 10 "ur"kt

Een belangstelling hier; wat 'n stad ! De scheidsrechter drink een portje.

Oldenzaal, 11 uur.

Bij het verlaten van Nederlandsch grondgebied sloeg de scheids rechter een aanzienlijk kwantum brood in en verwerkte in de haast een portie kreeftensla. .

Hier begon het gedoe met onze passen. Een Nederlandse Rijksveldwachter bekeek het ding met aandacht en zei, dat w weg mochten.

Bentheim, 12 uur-

Ik snap er niets van. De scheidsrechter komt overal door e mij kleeden ze uit tot op m'n hemd en wasschen m'n rug m terpentijn en snuffelen in m'n smoking naar den plattegrond va een of andere vesting.

Een medewerker van de „Berliner Zeitung" interviewt de scheidsrechter.

Osnabrück, 3 uur. t

Hier hebben we 40 minuten oponthoud. Aan 't station k° een beeldschoon meisje naar ons toe ; ze verkoopt Ansichten vo een weldadig doel. De scheidsrechter bloost. Ik bloos ook. W meisje bloost mee en vergezelt ons tot Bremen. Ik interview haa i terwijl de scheidsrechter in Groothoff's „Handleiding voor Scheid rechters" zit te studeeren. Ze vindt den scheidsrechter 'n enger ' mij niet.

Hamburg, 7 uur. ^

Hier moeten we blijven overnachten. Onze consul is aan d trein.", De scheidsrechter neemt een portje en eet z'n zeveIY;j cadetje met leverworst uit Oldenzaal. We gaan ons melden. J de politie Ze willen mij weer houden, maar de scheidsrech doet 'n goed woordje voor me.

Hamburg, 11 u"f'k.

„Dooie boel hier. Geef mij m'n Amsterdam terug" neuriede i ■ De scheidsrechter slaapt. Hij is nu . al zenuwachtig voor Zond &^ Trocadero is nog open. Ze hebben hier ook O.W.'ers. Spr daareven Walter Sanns. Hij is terug van 't front en gaat er B. weer naar- toe.

Hamburg, 11 Oct., 9 "ur,en

Over vijf minuten gaan we weg naar Warnemünde. 't Is e j pracht-dag. In den trein slaap ik, omdat ik in Hamburg geen " gezien heb. Net de Pijp. De scheidsrechter leest het artikel o den strafschop nog eens over.

Warnemünde, 12 uur'pe

We mogen hier niet naar buiten kijken. Oorlogshaven • ' scheidsrechter confereert met zee-officieren' over den overtocn ' Ik ben net m'n kater kwijt.- De scheidsrechter drinkt een p°r' Een geheime agent, een stille, zooals we in Amsterdam zeg&pe denkt dat ik van „De Telegraaf" ben, wil me inpikken, scheidsrechter geeft 'm 'n waarschuwing.

f\„ j> .,„„_„ t 1 (J.^^dlnos)'

Wat 'n keet hier; wat'n gezelschap! Variëté-artisten, O.vv.