korte mededeelingen.

Engeland.

Het Bergingsvaartuig voor Sheerness is gereed, het kan niet 1200 ton maar 450 ton lichten.

In October werd de Engelsche Marine in rouw gedompeld door het verlies van de onderzeeboot B2, die door een aanvaring met de vrachtboot „Amerika" der Hamburg-Amerikalijn met 13 opvarenden, waaronder haar commandant te gronde ging.

De eenige geredde is de tweede officier van de boot, die bij de aanvaring op de brug was.

Daar door de aanvaring de boot als 't ware in tweeën werd gesneden, heeft de admiraliteit de plannen tot berging van de boot opgegeven.

Eenige dagen na 't ongeluk hield de kruiser „Forth" omringd door de onderzeebooten, die bij de aanvaring tégenwoordig waren een lijkdienst op de plaats waar de B3 gezonken was.

De B2 is de 4e Engelsche onderzeeboot, die door aanvaring gezonken is.

In Portland worden proeven genomen met een nieuwe netversperring voor de haven tegen onderzeebooten. De

proeven worden geheim gehouden. De vroeger aangewende versperringen van Sir Wilson hebben blijkbaar niet voldaan.

Naar aanleiding van het ongeval met de B2 werd in het Lager Huis aan den eersten Lord der admiraliteit gevraagd of 't niet wenschelijk was de onderzeebooten te laten oefenen op plaatsen, waar minder handelsscheepsvaart was, bijv. bij Torbay met de Scilly eilanden als station; waarop geantwoord werd, dat de onderzeebooten moesten oefenen in die wateren, waar zij in oorlogstijd zouden moeten optreden. Alleen zou getracht worden de kans op gevaren tot een minimum terug te brengen.

De in de Middellandsche Zee gestationneerde onderzeebooten zullen zeegroen geschilderd worden.

Frankrijk.

„Le Yacht" van 5 October jl. geeft een verslag over de zomermanoeuvres voor zoover deze betrekking hadden op de onderzeebooten.

Aan deze manoeuvres, die in de maanden Mei —Augustus in de Middellandsche Zee en in het Kanaal plaats hadden, werd deelgenomen door het submersible-type Laubeuf (400500 ton).

De oefeningen bestonden uit:

a. Aanvallen op een onder stoom zijnde pantservloot, beschermd door kruisers en jagers;