992 uit de pers.

In Het Anker" schrijft behalve de redacteur, ook deadministrateur van den boud hoofdartikelen; verder staat het open voor vrijwel iederen schepeling', die meent een klacht te hebben over een toestand of een superieur.

Of de redakteur van „Het Anker" behoort tot de beambten van den bond? We meenen van niet, hoewel men, algaande op sommige uitingen in dit blad en op andere gegevens, dit wel zou zeggen. . . .

Zoo hield hij de feestrede ter gelegenheid van het tienjarig bestaan en ook hij schreef het overzicht van die tien jaar m Het gedenkboek", en ook nu weer schreef hij de brocnure "Yereenigt U", welke samengesteld is volgens besluit van net hoofdbestuur. Dan schrijft „Het Anker" van 24 Augustus 1912 onder het hoofd „De Roodo Dinsdag": _

Het H B. van den Bond voor minder Marine-personeel besloot de beambten als afgevaardigden te zenden naar de betooging voor Algemeen Kiesrecht, welke 17 September in Den Haag gehouden wordt", terwijl het nummer van 21 September van dat blad over de terugkomst der manifestanten het volgende

ielaaSToen de extra-trein met manifestanten in Den Helder aankwam, werden dezen opgewacht door een ontzaglijke menschenmassa, die aan het station was bijeengekomen.

Een dichte drom van eenige honderden schepelingen verzamelde zich rond het vaandel en onder het zingen van socialistische liederen ') schoof de groote menschenzee de Keizerstraat in tot voor het gebouw, waar door Verstegen het feit van dezen da°- werd gememoreerd, wat met een „Leve 't Algemeen Kiesrecht" gevolgd door een driewerf hoerah, bezegeld werd",..

Het was een onvergetelijke thuiskomst voor de strijders voor' deze goede zaak, hun in hoofdzaak door de schepelingen bereid". En het artikel besluit: „Een woord van hulde vooi deze propaganda aan onze vrienden op de vloot".

Wij hebben dus: le. de administrateur van den bona,na der S D A. P., tevens redacteur van het Correspondentieblad; 2e. de redacteur van „Het Anker", lid der S. D. A. P.; de. do rechtskundige bijstand.

Dit is het blijvend gedeelte, dat zijn geheelen tijd aan den bond kan wijden; dit is het gedeelte, dat den bond jaren kent en hem jaren geleid heeft; dit is de organisatie van de organisatie.

Daarnaast staat het hoofdbestuur, elk jaar gekozen waarin uit den aard der zaak - de marineschepeling is niet lang m Holland en is gedurende dien tijd lang met altijd in dezelfde marine-directie - zeer veel mutaties voorkomen. Dit bestuur kan zich bovendien slechts in zijn vrijen tijd aan de zaken, den bond betreffende, wijden, terwijl het daarenboven dikwijls va-

1611 Het' kwijnende bestaan, dat de bond in de eerste jaren,

i) Cursiveering van ons.