korte mededeelingen.

Op de gronden van Musido Nobo, die daarvoor geschikt werden geacht door eene commissie, bestaande uit den commandant der Scheepsmacht in de Caraïbische Zee, den wd. directeur der Openbare Werken en den kapiteincommandant der troepen, zal worden gebouwd een nieuw kruithuis met wachterswoning, terwijl het oude kruithuis, met het gouvernementsterrein, waarop dit staat, is overgedragen aan de firma S. E. L. Maduro & Sons, m ruil voor het in het Schottegat gelegen eilandje Negropont, en met bijbetaling van /"7000. - voor de kosten van een nieuw kruithuis; alles onder beding, dat er langs dit terrein steigers of kaden voor een kolenstation zullen worden aangelegd, waarmede binnen een jaar een aanvang moet zijn gemaakt.

Ter verbetering van de kustverlichting zullen worden aangebracht een nieuw licht op Klein-Curacao, en een licht op de Noord-Westpunt van Curacao; waarvoor onder art. 41 der loopende begrooting de gelden waren toegestaan.

Amsterdam. Gedurende het jaar 1912 werd de haven aangedaan door 2499 zeeschepen, metende bruto 11.165.548 MA, tegen in 1911 door 2360 zeeschepen, metende bruto 10.113.743 M3. Eene vermeerdering dus van 139 schepen en 1.051.805 M8.

Rotterdam. Als voren zijn de cijfers voor 1912 10.052 schepen metende 55.744.644 M3., tegen 9425 schepen, metende 51.154.462 M8. Alzoo eene vermeerdering van 627 schepen, metende 4.590.242 M3.

Stoomvaartlijnen.

Naar de „Makassaarsche Courant" uit Batavia verneemt, schijnen er bij de K. P. M. plannen te bestaan, een nieuwe lijn te openen via Perzië naar Zuid-Afrika en terug. Vanwege deze Maatschappij zal een onderzoekingsreis worden gedaan, om te kunnen beoordeelen, welke route de wenschelijkste is.

De nieuwe s.s. „Houtman" en „Tasman" zullen bestemd worden voor de Java-Astraliëlijn, die steeds belangrijk toeneemt, zoodat de thans op deze lijn varende „van Waerwijck" en „van Lmschoten" vrij komen en op de Zuid-Afrikalijn zouden kunnen worden gebruikt.

Wij kunnen niet beoordeelen, of de Zuid-Afrikalijn kan loonen; wij hopen, dat het rapport van de onderzoekingsreis, voor zoover voor het publiek belangrijk, zal worden gepubliceerd. De lading naar Perzië en Zuid-Afrika zal wel bestaan uit suiker, hout, rijst, petroleum. Doch, zooals gezegd, kunnen wij hierover geen oordeel vellen en hopen wij dan ook t. z. t. nader hierop terug te komen.

Als de geruchten waarheid bevatten, bewijzen zij alweder de voortvarendheid van de K. P. M., en wij hopen dat zij met de nieuwe lijn succes zal hebben. De Nederlandsche vlag kan niet te veel worden vertoond in alle deelen van de wereld als symbool van de Nederlandsche energie en ondernemingsgeest.