korte mededeelingen.

uitgevaardigd om er streng op te letten, dat de schepelingen aan den wal in tenue gekleed zijn en geen hoofddeksels dragen welke buiten model of vervormd zijn.

Na officieren en onderofficieren er op gewezen te hebben dat het hun plicht is op de tenue te letten, bepaalde de Admiraal dat in den vervolge alle afwijkingen van het tenue gestraft zullen worden met 15 dagen provoost en 10 dagen consigneering aan boord, en dat als strafreden zal worden vermeld: Opzettelijk nalaten de order van hun superieuren op te volgen door in de voorgeschreven tenue wijzigingen aan te brengen.

„Mon. d.l.fl." 22 Febr. '13 (M.V.) Vereenigde Staten. Volgens het laatste rapport van den Chef van het bureau Navigatie bedroeg het aantal off. 3076, het aantal manschappen 51.500 man. Wat betreft het aantal in de Ver. St. geborenen of genaturaliseerden of vreemden zijn van de onderofficieren 13.684 geboren in de V.S., 2064 genaturaliseerd, 63 op 't punt van genaturaliseerd te worden.

Van de mindere schepelingen 42.663 geboren in de V. S. en 4852 geboren in andere landen en wel 1125 in de Philippijnen 636 in Duitschland, 435 in Ierland, 294 in Zweden, 286 in Engeland, 232 in China, 214 in Japan enz.

Literatuuropgaven. Organisatiori of the Naval Schools of Germany and Austria". " „Yourn. R. U. S. Inst." Jan. '13. (M.V.) „Commissions de classement".

„Mon. d. 1. fl." 8 Febr. '13. (M.V.)

Luchtvaart.

Nederland.

De Luitenant ter zee der 1B klasse J. C. van Iterson wordt opgeleid tot balloncommandant ; in de maand Februari maakte hij zijn eerste ballonreis.

Duitschland.

Daar de drijvers der watervliegtuigen blijkens proeven te Putzig niet op zeewaardigheid kunnen bogen en o.a. bij 't neerstrijken op 't water te diep doorduiken, zullen zij vervangen worden door één drijflichaam in den vorm van een boot zooals de nieuwe toestellen van Curtiss. „ ...

De boot zal ± 6 M. lang en li/s M. breed zijn, terwijl de stabiliteit verzekerd wordt, door den motor, de benzinevoorraad en de zitplaatsen in de boot aan te brengen.

Het Albatroswatervliegtuig, dat nog 't beste voldeed bij de proeven te Putzig is door de Marine aangekocht.

Bii Cuxhaven is een terrein aangekocht voor de nieuw te vormen Marineluchtvaart-afdeeling. Een groote draaibare loods voor 2 Zeppelin-luchtschepen zal daar gebouwd worden.