KORTE MEDEDEELINGEN.

daarna O en Z te gaan, om des nachts zich weder bij het eskader te voegen; er werd echter niets gezien.

Het Corsica-eskader had ondertusschen koers bepaald bewesten het onderzochte terrein. Deze koers schijnt juist te zijn aangenomen in de veronderstelling dat A een verwijderde blokkade zou stellen, waarvan het centrum ongeveer ter hoogte van Kaap Spartivento zou liggen. Het strategische vraagstuk bestond dus daarin, dat een rendez-vous moest gezocht worden, zoodanig, dat indien A het uitbrekende Tunes-eskader zou vervolgen dit eskader door het Corsicaeskader eerder zou worden bereikt dan door A. Er moest dus een driehoek gezocht worden waarvan de hoekpunten waren Bizerta, de vermoedelijke plaats van A, en het rendezvous en wel zoodanig dat de zijde A-reudez-vous grooter was dan Bizerta-rendez-vous rekening houdende met het verschil in snelheid en den tijd die noodig zou zijn om het rendez-vous te bereiken. Deze redeneering leidde ertoe om als rendez-vous te kiezen een punt zoo dicht mogelijk bij de kust, zoodat de lijn A-Bizerta zooveel mogelijk in richting zou afwijken van de koers die B moest nemen. Dit rendezvous lag voor Bone ongeveer 120 mijl bewesten Bizerta; het rendez-vous was vooruit bepaald op 3 uur 's morgens van den 20™, doch dit werd eenigszins gewijzigd, terwijl de gedeelten van B op weg waren. B behoefde dus nog slechts het uur van vertrek naar het rendez-vous te bepalen en dit werd gekozen zoodanig dat het rendez-vous op het gunstigste tijdstip n.1. tegen het einde van den nacht zou bereikt worden.

Het is duidelijk dat de groote blokkadeafstand door A gekozen een gemakkelijk gegeven voor het vraagstuk vormde. Indien deze afstand kort was geweest, was de oplossing op de boven beschreven wijze niet mogelijk geweest. Hoe grooter die afstand was, hoe meer de oplossing zekerheid van slagen gaf en bij een blokkade-afstand van over de 100 mijl moest het ontworpen plan zeker slagen.

Het is noodig den aard der gegevens goed te bezien om de handelingen van A te begrijpen. Men ziet in, dat het voordeel om 's nachts de blokkade op korter afstand te houden te veel voor de hand lag dan dat A dezen maatregel niet overdacht zou hebben. Des nachts noodzaken noch de vliegtuigen, noch de onderzeebooten om ver af te blijven, men behoeft zich slechts tegen de torpedobooten te beveiligen. Indien men de handelingen van A nauwkeurig bekijkt, komt men er toe te denken, dat te veel gedacht is aan de kwade kansen, die geloopen konden