2óo

de strijdwijze ter zee in de toekomst.

De dienst sub 4 genoemd, kan volgens Sir P. S. niet bestaan, want er is geen vloot om aan te vallen, daar deze niet naar zee durft gaan uit vrees voor de onderzeevaartuigen. Het bewijs hiervoor zou geleverd zijn gedurende de laatste Engelsche en buitenlandsche manoeuvres.

De Engelsche overzeesche handel kan ook niet bedreigd worden door den vijand, want alle mogelijkheid daartoe kan door onderzeevaartuigen in verband werkende met vliegtuigen afdoende voorkomen worden.

„Submarines and aeroplanes have entirely revolutionized naval warfare, no fleet can hide itself from the aeroplane eye, and the submarine can deliver a deadly attack even in broad daylight."

In oorlogstijd zijn de vliegtuigen hoog in de lucht steeds op den uitkijk en de onderzeeërs, evenals de spuiten van de brandweer, zijn steeds gereed om op het eerste sein er op uittegaan. „Bij nacht of dag, bij kalm of stormachtig weer moeten zij hun prooi zoeken en die vernietigen. Geen kwartier wordt gegeven ; zij wachten tot de schepen gezonken zijn en komen dan terug zonder zelfs het aantal menschenlevens, dat verloren is gegaan, te kennen."

„Zal eenig oorlogsschip zich daaraan blootstellen?" De admiraal Sir PERCY Scott zegt „neen".

Niet alleen de open zee is onveilig, zelfs in versperde havens vinden oorlogsschepen geen toevlucht. De versperring wordt door de onderzeeërs gemakkelijk opgeblazen en alle schepen in de haven worden tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. En indien het slagschip niet veilig is in volle zee noch in de haven, welk nut heeft het clan?

Het is waar dat indien een vijand onze onderzeeërs vernielt, wij verder aan de genade van zijn dreaclnoughts zijn overgeleverd, maar onderzeeërs zijn moeielijk te vernietigen, omdat het moeielijk is iemand aan te vallen dien men niet ziet. De slagschepen die hen willen vernietigen loopen groot gevaar.

Onderzeevaartuigen moeten op het droge staan en gereed zijn om onmiddelijk te water gelaten te kunnen worden ;