UIT DE PERS.

king in aanmerking en over vele daarvan kunnen ook leeken oordeelen.

Alvorens tot eene bespreking van het vraagstuk over te gaan, meen ik mijne mogelijke tegenstanders in deze te mogen voorstellen, zich te willen houden aan hetgeen in den vreemde wordt gebouwd of ontworpen is en buiten beschouwing te laten wat door sommige enthusiasten in cle toekomst voor mogelijk wordt gehouden.

Aan cle groote schepen, waarvan de aanbouw dit jaar aan de volksvertegenwoordiging zal worden aangevraagd, wordt toch ook maar een levensduur van even 20 jaar toegekend. Met wat na afloop van dien termijn gebouwd zal kunnen worden behoeft nu niet gerekend te worden.

De groote slagschepen, waarover het hier gaat, zijn de superdreadnought's van 24000—32000 ton waterverplaatsing, waarvan het aanvallend vermogen bestaat uit:

een batterij van ten minste 8 zeer zware kanonnen, opgesteld in torens;

een nevenbatterij van kanons van t 5 cM. of iets zwaarder;

een antitorpedobatterij ;

en van in clen regel ten hoogste 5 onderwaterinrichtingen tot het lanceeren van torpedo's.

Hunne bescherming tegen het vijandelijke geschutvuur bestaat uit pantser en eene verdeeling door middel van waterdichte schotten in kleine afdeelingen. Door een dergelijke verdeeling wordt tevens getracht cle uitwerking der torpedo's en mijnen te beperken.

Bovendien kunnen de schepen over een groot gedeelte nog door torpedonetten tegen torpedo's afdoende worden beschermd als zij geringe vaart loopen of ten anker liggen.

De onderzeebooten zijn vaartuigen die geheel onder water kunnen varen. De grootste welke in ontwerp zijn, hebben ondergedompeld 1500 ton waterverplaatsing.

Hun aanvallend vermogen bestaat uit ten allerhoogste 10 inrichtingen tot het lanceeren van torpedo's en enkele kleine kanonnen, te gebruiken als zij aan de oppervlakte varen tegen vliegtuigen, sleepbooten, mijnenvisschers, enz.

Hunne bescherming vinden zij uitsluitend in hunne onzichtbaarheid, als zij geheel onder water varen, doch dan zijn zij zelve ook geheel blind. Om aan dit bezwaar zooveel mogelijk tegemoet te komen, zijn zij voorzien van een periscoop, zijnde een bovenop staande buis, aan de bovenzijde voorzien van glazen prisma's, waardoor zij eenigszins kunnen waarnemen wat aan de oppervlakte vaart. Slecht van gezicht blijven zij echter.