5H DE INVLOED VAN METEOROLOGISCHE FACTOREN

station gemeten, storingen over het algemeen gelijk verloopen, dat ook hier de vroeger waargenomen dubbele periode optreedt, dat echter — op zich zelf beschouwd — het aantal storingen op beide stations beduidend uiteen kan loopen. Zoo loopen ook de meteorologische verhoudingen op de beide stations te zelfder tijd geheel uit elkander ; het regent bijv. tegen het einde der waarnemingen zeer hard op het station te Halle, terwijl toen de ballon boven een streek zweefde, die slechts bedekt was met een gebroken strato-cumulus bewolking.

De tweede tocht had den 27™ October plaats des morgens om 7 uur van Halle uit en voerde tot bij Mecklenburg. Op dien dag kwam midden-Duitschland onder den invloed van een uit het Westen komende depressie, die veel invloed had op de vaart. Er vertoonde zich bij dezen tocht in de tijdelijke veranderingen der .storingsgetallen geen overeenkomst tusschen de waarnemingen in den ballon en die op het land.

Speciaal de waarnemingen in Halle schijnen door krachtige locale invloeden, als langdurige regen etc. belangrijk beïnvloed te zijn. Bij het station in den ballon schijnen lagen in de atmosfeer invloed te hebben gehad. In het midden van een wolkenlaag bereikten de storingsgetallen bijv. een maximum, terwijl zij ongeveer evenredig met het afnemen van de temperatuur en de vochtigheid verminderen bij het uittreden van den ballon uit de wolken.

De schrijvers trekken de volgende conclusies uit hunne waarnemingen :

,,Door gelijktijdige waarnemingen in een vrijen ballon en aan een landstation is een overeenstemming in den dagelijkschen gang van de door lucht-electriciteit ontstane storingen met de kenmerkende dubbele periode, op beide plaatsen vastgesteld. De dagelijksche periode staat in het nauwste verband met den stand van de zon.

De afzonderlijke storingsgeluiden worden bij groote afstanden tusschen beide stations niet op denzelfden tijd waargenomen.

Verschillen in de storingsgctallen op beide waarnemingsstations worden veroorzaakt door locale meteorologische invloeden.

Het aantal storingen verandert met het wisselen van de luchtlaag waardoor de ballon drijft.

Verder zijn de storingen door ECCLES onderzocht. Door hem wordt medegedeeld dat het aantal en de intensiteit der storingen op overeenkomstige wijze bij zonsopkomst en