MILITAIRE GEREEDHEID.

om het zoo eensgezind, door hen veroordeelde gebrek te verhelpen, doen ze ons denken aan een zekeren Mr. Rogers.

"Of what religion are you, Mr. Rogers?" said a lady once. "What religion, madam? I am of the religion of all

sensible men." "And what is that?" she asked. "All sensible men, keep that to themselves."

Zij generaliseeren en daar hebben ze wel reden voor, als ze eens probeeren een gedetailleerde analyse te maken van wat het beteekent verantwoordelijk te zijn voor het succes in den strijd; en nochtans is het dit niet weten van juist wat gedaan moet worden, dat ons tot nadenken gebracht heeft. Juist degenen, die zich toegelegd hebben op oorlogszaken en staatkunde en die de meest onvermoeide pogingen aangewend hebben om tot een „war staff" te geraken, zijn geen van allen tot nu voor den dag gekomen met een gereed plan voor zulk een instelling en juist dit is misschien de voornaamste oorzaak van hun falen. Men kan zich geen grootere aansporing tot militaire gereedheid en geen meer overtuigend argument voor de noodzakelijkheid van zulk een staf voorstellen, dan een goed overdacht uitgebreid plan, dat de diensten van haar geëischt en hare verhouding tot de besturende takken van de regeering, duidelijk omschrijft. Het bloote feit van het bestaan van een werkelijk plan van zeer volmaakten vorm zou niet alleen ons eigen vertrouwen in onze krachten onmetelijk doen toenemen, maar zou onmiddellijk aan de vreemde naties veel grooteren eerbied voor die krachten inboezemen. Uitwendige en zichtbare teekenen van militaire gereedheid en kracht verschaffen aan de diplomatie haar krachtigste argument en aan den vrede haar besten pleitbezorger.

Physieke kracht alleen heeft geen waarde en het is duidelijk, dat zelfs bij een „war staff" de individueele kennis van hare leden ons weinig zal baten, indien deze niet zoo noodig op één doel te concentreeren is en bekwaam om leiding te geven. Om dit te doen moeten we eerst de aanvankelijke wrijving en de wrijving bij belaste machine van het oorlogswerktuig overwinnen. Deze zijn zoo groot, dat de tijd hiervoor noodig voor het geheele karakter van den oorlog en zijn resultaat beslissend kan zijn. Tijd is in den oorlog van meer waarde dan kanonnen en menschen en de snelheid met welke we leven in de tegenwoordige wereld, wordt nog alleen door die, met welke we oorlog voeren, overtroffen.

Wij moeten ons voortdurend herinneren, dat de wijze van