hier of daar een orgel gaat inwijden en ons dan weer op deze zelfde wijze wil onthalen op zijn vele gaven als organist.

Het derde concert van het symphonie-orkest moest ik verzuimen; uit betrouwbare bron hoorde ik er veel goeds over.

In Kampen woonde ik de generale repetitie voor een deel, en hier de uitvoering in zijn geheel, bij van een belangstelling wekkend werk van den heer Chr. Hengeveld, muziekdirecteur te Kampen. Het is een „komische opera in 3 bedrijven, vrij bewerkt naar den oorspronkelijken Franschen tekst van L. Gorman en E. Deslandes." Het werk werd uitgevoerd onder leiding van den componist, door dames en heeren dilettanten uit Kampen en het stedelijk muziekkorps. De heer Hengeveld heeft hier reeds vroeger werkjes van zich laten hooren die in den smaak vielen, maar na het hooren van deze opera moet men bekennen dat hij een man is die bizonder gedisponeerd schijnt voor deze soort van compositie. De muziek staat veel hooger dan die van vele soortgelijke werken, ze is vlot en gemakkelijk geschreven, ligt in 't gehoor zonder ooit plat te zijn, is hier en daar zeer geestig gedacht en verraadt op andere plaatsen dat de componist ook studie heeft gemaakt van strengere vormen. Daarbij geeft de orkestratie het bewijs dat hij weet wat hij wil en volkomen op de hoogte is van deze tak van kunst. Het komt mij voor dat Marion van Chr. Hengeveld veel kans heeft om aangenomen te worden door directeuren van opera-gezelschappen met beperkte krachten. Voor dilettanten acht ik het werk bizonder geschikt; de te stellen eischen zijn niet te hoog, noch voor het vocale noch voor het orkestrale deel. — De uitvoering viel zeer te loven. Het gezelschap bracht zijn eigen déeors enz. mede, en dat mocht gezien worden, daar was heel veel moois bij; ook de costumes en de tooneelschikking waren uitstekend verzorgd. Zang en spel gaven zoowel bij de solisten als bij het koor blijken van veel studie en toewijding; daar geen andere namen genoemd worden, dan alleen de heer Vos (uit Zwolle als gast) die uitstekend op zijn plaats was, eerbiedig ik dat incognito. — Het werk beviel aan ons publiek blijkbaar uitstekend, te oordeelen naar het applaus. Mocht het hier nog eens gegeven worden, dan geef ik in overweging zulks in onzen schouwburg te doen, die wel is waar minder personen kan bevatten, maar waar men beter hoort en ziet dan in de Buitensocieteit. — Den heer Hengeveld mijn gelukwensch, zoowel met zijn Marion als met het behaalde succes. Kampen bezit in dezen, uiterlijke hoogst eenvoudigen man, iemand van groote bekwaamheid.

De maand werd afgesloten met de jaarlijksche openbare les der stedelijke muziekschool, die door een talrijk, belangstellend publiek werd bijgewoond. Door den heer Beers is een orkestklasse voor blaasinstrumenten aan de school geopend, die ditmaal debuteerde. Ook de heer Kuipers maakt in zijn klassen veel werk van ensemblespel, hetgeen niet anders dan uitstekend moet werken. — In de vocale afdeelingen werden verschillende oefeningen liedjes en liederen ten gehoore gebracht. — Uit den aard der zaak moet ik mij van verdere bespreking onthouden, maar wil hierbij even wijzen op de flinke manier waarop deze inriehting door den Gemeenteraad wordt gesteund: behalve de schoollokalen geeft de Kaad een jaarlijksche subsidie van tweeduizend gulden; een commissie door den Baad benoemd, beheert de financiën en de schooladministratie. Waar bij herhaling van sommige zijden gebromd en gemopperd wordt over gebrek aan belangstelling en medewerking van regeeringswege, meende ik deze gunstige uitzondering in Zwolle wel eens onder de aandacht van mijn lezers te mogen brengen.

E. F. BOKELMANN.