fonds voor de orkestleden, een lang gekoesterde wensch, kwam tot stand, wat met dank aan den heer H. de Booij, voor de uitgebreide maatregelen en niet geringen arbeid, wordt gememoreerd. Het bestuur onderging geen verandering. Uit de rekening en verantwoording bleek dat er een nadeelig saldo is van ƒ 7000, gedekt door een waarborgsom. De heer Mr. H. J. van Ogtrop werd als lid van het bestuur herkozen.

Ten bate van het Pensioenfonds van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, zal een concert worden gegeven waarop behalve de Negende Symphonie van Beethoven ook de Novalis' Hymnen van Diepenbrock zullen worden ten gehoore gebracht. Waarschijnlijk zal mevrouw Noordewier—Reddingius als solist optreden.

1 April j.1. herdacht de heer C. Provily, te Purmerend, den dag waarop hij voor 25 jaar tot organist der Ned. Herv. Gem. te Beemster, werd aangesteld. Tevens zal het dan 44 jaar geleden zijn, dat hij de betrekking van organist der Ned. Herv. Gem. te Oostzaan aanvaardde.

Volgens de N. Ct. was het 7 April j.1. 80 jaar geleden, dat bij Koninklijk besluit de Koninklijke Muziekschool te 's-Gravenhage werd opgericht.

BUITENLAND.

De Allg. Muzik-Ztg. kan mededeelen, dat Weingartner, aan 't eind van dit seizoen niet slechts de leiding der symphonie concerten der Kon. Kapel te Berlijn zal neerleggen, maar ook de leiding van alle concerten in binnen- en buitenland, waarvoor men hem zou noodigen, er aan geven zal. Weingartner wil, na gedurende twee en twintig jaar dirigent geweest te zijn, voortaan alleen aan literairen arbeid en aan het componeeren zich wijden.

Max Beger is uitgenoodigd in Mei te Parijs een Reger-concert te komen geven. Dan wordt o.a. voor 't eerst een Suite voor viool en klavier „in den ouden stijl" ten gehoore gebracht.

Safonoff is voor drie jaren als dirigent van de Philharmonie te New-York geëngageerd tegen een een honorarium van 20,000 ds. jaarlijks.

De Symphonia Domestica, in het Colonne-concert te Parijs ten gehoore gebracht onder leiding van Richard Strauss zelf, heeft een grooten bijval gevonden. Met bewondering spreken verschillende Parijsche bladen er over. „La richesse de la musique et la force de la vie sont admirables dans cette oeuvre du plus grand des musiciens allemands" — zegt Pierre Lalo in de Temps.

Vermoedelijk zullen R. Strauss en Muck voorloopig beurtelings Weingartner vervangen als dirigent der Berlijnsche Hofkapel.

Leoncavallo is thans te Madrid en gaat dan naar Lissabon, om zijn Pagliacci te dirigeeren. Dan keert hij weer naar Spanje terug met het oog op zijn nieuwe opera De Jeugd van Figaro, waarvan hij aan Madrid de primeur heeft beloofd.

Men zegt dat Goldmark bezig is met een opera Calïban, Humperdinck met een opera De Koopman van Venetië.

R. Strauss zal 16, 18 en 20 Mei te Graz zijn Salome dirigeeren.

Te Saarbrücken zal op 3, 4 en 5 Juni het derde muziekfeest van Koblenz-Trier-Saarbrücken plaats hebben.

De Hamburgsche Bürgerschaft heeft een jaarlijksche subsidie van 100,000 Mark toege-