SPORT IN BEELD

De Duitsche Sportwereld wil Amsterdam door de Radio volgen.

Een Speciaal Artikel van Dr. Bernhard Ernst, Keulen.

(Een Duitsche opinie over het al dan niet uitzenden van de Olympische Spelen.)

Nog steeds wacht de Duitsche radio-gemeente op de voortzetting der onderhandelingen, die reeds maanden geleden door de „Westdeutsche Rundfunk" met het voorbereidend Olympisch Comité te Amsterdam over de bekende aangelegenheid van het uitzenden der Spelen werden aangevangen, doch die, tengevolge van een, voor Duitsche begrippen en toestanden zeer merkwaardig, standpunt, dat in Holland wordt ingenomen, werden afgebroken en aan de offïcieele vertegenwoordigers van de Duitsche sport, het Rijkscomité voor Lichaamsoefeningen, ter verdere bewerking werd doorgegeven.

Het is zeer jammer, dat sinds dien weder week na week verloopen is, zonder dat er iets verder bereikt is kunnen worden. De geheele Duitsche sportwereld, welker beste vertegenwoordigers een niet geringe aantrekkingskracht in Amsterdam zullen uitoefenen, herinnert er het Olympisch Comité aan, dat zij, uit sociale overwegingen zeker het recht heeft, overeenkomstig den huidigen stand der techniek, aan de hoogtepunten van het cultuurleven deel te hebben. Slechts een zeer klein gedeelte der millioenen Duitsche turners en sportslieden zal persoonlijk in Amsterdam tegenwoordig kunnen zijn, vooreerst omdat sociale en beroepsplichten het hun niet veroorloven, doch bovendien ook, omdat Amsterdam den enormen toeloop van Duitsche belangstellenden niet zou kunnen verwerken. Daaraan mogen de heeren van het Olympisch Comité wel eens denken; want zij werken niet slechts voor diegenen, welke de poorten van de Olympische arena binnengaan, doch ook voor allen, die tezamen het groote sport-volk der wereld vormen.

En nog iets, dat Amsterdam's en Holland's burgerij betreft! Holland is de gastvrouwe ter gelegenheid van een gebeurtenis, die ontelbare blikken op haar zal doen vestigen, zij is het middelpunt van gebeurtenissen, die volkomen verdienen om zoo levendig mogelijk naar alle deelen der aarde te worden bekend gemaakt. Elk land tracht monenteel de propaganda voor zichzelf zoo sterk en zoo doeltreffend mogelijk te maken. En als die propaganda spontaan, uit de gebeurtenissen zelf, onder den indruk van meeleven komt, dan kan zij geweldig veel bewerken. De Duitsche

POLYGOON

NEDERLANDSCH FOTO-BUREAU

FILMFABRIEK HAARLEM KOUDEHORN 8

SPORT-FOTO'S en FILMS.

Uitgebreid archief van: Portretten van bekende Sportsmen Foto 's van alle belangrijke sportgebeurtenissen

radio-uitzendingen — en niet alleen op sportgebied — zijn daarvoor een uitstekend bewijs. Het speciale karakter van radio-uitzendingen en het speciale karakter van het radio-publiek dwingen, zou men haast kunnen zeggen, onder deze omstandigheden, tot propaganda. Wil Holland zich die onvergelijkelijke kans tot propaganda laten ontglippen ?

Wil het Olympisch Comité zich deze prachtige gelegenheid tot propaganda voor de grootsche internationale idee laten ontgaan ? Moet niet de geheele wereld voor de Olympische

DR. BERNHARD ERNST.

Spelen gewonnen worden ? Wij moeten de Spelen zoo dicht bij alle menschen brengen, als het ons slechts mogelijk is; wij moeten allen, alle sportmenschen, de geheele jeugd van alle landen der wereld, in de gelegenheid stellen de Spelen te volgen, te laten hooren, dat de sportjeugd der geheele wereld onoverwinnelijk is.

Het voorbereidend Nederlandsch Olympisch Comité zwijgt nog steeds. Steekhoudende gronden voor het weigeren der uitzending zijn niet aangegeven. Heel even trachtte men hier en daar aan te stippen, dat de internationale persbureaux en de dagbladen, met hun groote voorbereidingen voor een speciale berichtgeving, radio-uitzendingen als concurrentie zouden kunnen beschouwen. Niets is belachelijker dan het werk van de radio-uitzending in een niet-bestaande tegenstelling tegenover het werk van de couranten te brengen. Zóó was het werk van de radio

niet gedacht. Menschen, die deze vergelijking maken, hebben blijkbaar de idee van de Duitsche zendstations niet begrepen. Als die stations eiken dag elke gebeurtenis in een speciaal bericht over de geheele wereld zouden gaan verspreiden, terstond, nadat die gebeurtenis zou hebben plaats gehad, dan zou de journalist met recht van een vernietiging van zijn traditioneel en moeilijk werk kunnen spreken. Maar wat moet er in werkelijkheid gebeuren ? Slechts bij zeer interessante wedstrijden in echte volkssport, waarbij de vooruitzichten van een Duitsche overwinning gunstig zouden zijn, willen wij met onzen microphoon midden uit het gewoel van de kampplaats kleine snapshots geven, zooals wij dat in Duitschland reeds sinds 1925 gewend zijn, zonder dat de journalistiek ooit op de gedachte gekomen is, zich daardoor als overbodig te beschouwen. Men kan nog verder gaan en beweren, dat juist door de speciale radiopropaganda voor een zekere sport-gebeurtenis juist de belangstelling, de nieuwsgierigheid, niet alleen van „vakmenschen", doch ook van „leeken", extra geprikkeld wordt. Het kritische couranten-bericht, dat, wat men, zooals Goethe zegt: „zwart op wit mee naar huis kan nemen" — zal nooit en te nimmer door het radio-,,hoorbeeld" verdreven kunnen worden.

Vraagt ge naar den technischen kant van de uitzending der Olympische Spelen ? Denkt dan aan de Duitsche zend-bezoeken op de voetbalterreinen, op de wielerbanen, op de sintelbanen, bij de zwemsport, bij roeiwedstrijden, bij de paardensport, bij automobielrennen en waar nog meer! Heeren van het Olympisch Comité, geeft ons een plaatsje van 2 bij 2 meter voor onze zelfgebouwde studio en ergens onder de tribunes een tafeltje voor onzen versterker, dan zult ge millioenen mannen en vrouwen, millioenen kinderen een geweldig gebeuren doen beleven, dan zal de sport-gedachte binnengedragen worden intallooze huizen, dan zal Holland's werk bij de verbreiding en verspreiding van een cultuurgedachte geroemd worden — ver buiten zijn grenzen. Dat moeten de heeren van Weesperzijde 32 bedenken. Olympische Spelen worden niet slechts gehouden binnen een ruimte van een paar duizend vierkante meter!