■B^i^^^—I^MMi^—■IIIIIIIIIIIIIIIIHI BB—I

De verdediging van Nederlandsch-Indië een maritiem vraagstuk

het oog te houden, dat het gaat om de verdediging van een uitgestrekt eilandenrijk, zoodat elke actie, hetzij deze voert tot schending onzer onzijdigheid, hetzij daarmede een directe bedreiging van ons grondgebied wordt beoogd, door een vreemde macht slechts ter zee kan worden ingeleid.

Daaraan te weerstaan is slechts mogelijk, wanneer wij beschikken over een krachtige, voor operatieve doeleinden geschikte vloot.

Zij vertegenwoordigt de geconcentreerde verplaatsbare macht, die naar behoefte op elk tijdstip en in elke richting kan worden in werking gebracht. Alleen hierdoor kunnen wij, waar ook in onzen Archipel gevaar dreigt dat onze onzijdigheid zal worden aangerand, zorgen de noodige middelen ter repressie ter plaatse te hebben.

Slechts de vloot stelt ons in staat tijdig de macht en operatierichting eener vijandelijke scheepsmacht te verkennen; waar deze dreigt door te dringen, den toegang tot den Archipel te bewaken; het voor ons gewichtigste deel van ons gebied te dekken en het oogenblik voor den beslissingsstrijd te kiezen.

Voor de landmacht is zoodanig optreden, aangepast aan de uiteenloopende situatiën welke zich kunnen voordoen, uitgesloten. Vooropstellende, dat het leger eerst kan handelen, als de tegenpartij tot landing is overgegaan, en het dus machteloos is tegen elke handeling te water (wederrechtelijk oponthoud in territoriaal zeegebied; blokkade; afsluiting onzer handelswegen; lichten en afsnijden van telegraafkabels), mist het bovendien de vrijheid in de keuze van plaats en tijd, evenzeer als het vermogen tot snel en geconcentreerd optreden in elke rich*;m9Samentrekking en verplaatsing van troepen in den Archipel, slechts te water mogelijk, kosten veel tijd tot voorbereiding en uitvoering.

Weerloos als ingescheepte troepen zijn, is hunne overbrenging naar elders een waagstuk, wanneer die moet geschieden onder de naderende of aanwezige bedreiging eener overmachtige vijandelijke scheepsmacht. Er valt niet aan te denken tijdig een voldoende troepenmacht te kunnen bijeenbrengen op elk der vele, over den geheelen Archipel verspreide punten, waar schending onzer onzijdigheid te voorzien is, noch op elk deel van ons grondgebied, waar een vijandelijke inval kan worden verwacht. In een eilandenrijk kan het leger, bij onvoorzien intredende noodzakelijkheid tot handelen, slechts daar gewicht in de schaal leggen, waar het bij voorbaat aanwezig is. Om de hiervoren geschetste taak van de Marine te kunnen over-