Marineblad

In een artikel in de „Marine Rundschau" van December 1939 over „Die Marine im Polenkrieg" staat, dat 4 Poolsche onderzeebooten tot zinken werden gebracht. 13 bladzijden verder staat echter, dat de Poolsche onderzeebooten „Sep", „Rijs" en „Zbik" zich op 31 October 1939 in Zweden bevonden, waar zij geïnterneerd zijn, dat de verblijfplaats van de „Orzel" onbekend is en deze getracht moet hebben naar Engeland te ontvluchten en dat de „Wilk" tot zinken werd gebracht! Naar men weet, doen de „Orzel" en de „Wilk" thans beide dienst bij de Britsche vloot.

Hoe de Poolsche onderzeeboot „Orzel" ontsnapte

Het volledige rapport van den zeldzaam stoutmoedigen tocht van de in Nederland gebouwde onderzeeboot „Orzel" is opgenomen in „Shipbuilding & Shipping Record" van 28 December 1939. Het luidt als volgt:

De Poolsche onderzeeboot „Orzel" lag bij het uitbreken van den oorlog te Gdynia. Gezien de nabijheid van Duitsche vliegbases, besloot de Commandant op 1 September 1939 de haven te verlaten. Hij was echter ziek en behoorde eigenlijk in het hospitaal te zijn opgenomen. Gedurende 4 dagen kruiste hij onder water voor Dantzig en zag door zijn periscoop, hoe de Duitsche bommenwerpers met tusschenpoozen van 10 minuten Poolsche kustplaatsen bombardeerden. In ondiep water werd hij verkend en door vliegtuigen met bommen bestookt.

Een cordon Duitsche duikbootjagers verspreidde zich over de baai van Dantzig, zoodat hij besloot het ruime sop te kiezen. Inderdaad zag hij kans aan de jagers te ontsnappen. Van een zusteronderzeeboot ving hij de boodschap: „Ik ben omsingeld, help mij",op. Gedurende een week zocht hij in de Oostzee naar die boot. Hij was toen echter zoo ziek, dat hij met een touw naar den commandotoren moest worden geheschen. Op den 13en dag was zijn toestand echter zoodanig, dat de oudste officier besloot, hem aan land te zetten in een neutrale haven. De keus viel op Tallinn (Estland), waar de „Orzel" 15 September binnenviel.

Deze haven had 2 ingangen, ieder 30 m breed. In het midden van de haven ligt een rotsmassa; schepen kunnen alleen langszij van de werf liggen. Hier trof de „Orzel" een tankboot, een Estlandsche kanonneerboot, 5 jagers en 2 onderzeebooten. Zij kregen een ligplaats tusschen de kanonneerboot en de jagers. De onderzeeboot werd gemeerd met 4 trossen aan den steiger, één tros kwam op den jager en de voorsteven van de „Orzel" werd met een tros aan een anker in de haven bevestigd. De zieke commandant werd