blijkt dat de candidaat een gezond gestel en geene voor den dienst bij het korps ingenieurs der marine hinderlijke gebreken heeft;

d. eene verklaring, af te geven door het gemeentebestuur, waaruit blijkt dat de candidaat Nederlander is.

De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang zal zijn te vervullen de betrekking van tijdelijk scheikundig assistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Jaarwedde f 1000.

Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 5 Aug. e.k. aan te melden bij den directeur van voormeld Rijkslandbouwproefstation.

Indijking van de Lauwerzee.

De Commissaris der Koningin in Friesland — voorzitter der commissie voor het onderzoek der door de provinciën Friesland en Groningen ingediende plannen tot indijking van de Lauwerzee — heeft omtrent de werkzaamheden dier commissie in de Prov. Staten van Friesland het navolgende medegedeeld.

De Staatscommissie, belast met het onderzoek van het plan tot gedeeltelijke droogmaking der Lauwerzee, is met haren arbeid nog niet gereed gekomen.

Een door de ingenieurs, leden der commissie, opgemaakt gewijzigd plan is thans bij de commissie in pleno in behandeling.

Bij die behandeling deden zich evenwel nieuwe vraagpunten voor, die een nader onderzoek door de ingenieurs eischten en daardoor tot vertraging der afdoening leidden. In de laatstgehouden vergadering konden evenwel ook deze punten worden behandeld.

Met grond mag daarom worden verwacht, dat de commissie binnen een niet al te lang tijdsverloop met haren arbeid gereed zal komen, al is daarvoor nog geen bepaald tijdstip aan te geven.

Veiligheid op de spoorwegen.

Ook de inspectie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft thans bij afzonderlijke instructie ter kennis van het personeel gebracht, dat is afgeweken van de bestaande voorschriften voor de behandeling van de doorgaande luchtdrukrem en van de noodrem, en dat het bekend is (spoorwegongeluk te Vlissingen) tot welke noodlottige gevolgen dit kan leiden.

Een stationschef moet geen sein tot vertrek geven en een hoofdconducteur moet dat niet overnemen zonder bepaald overtuigd te zijn, dat de geleiding doorgaande is, dat wil zeggen dat de kraan van de machine en van alle rijtuigen in den juisten stand staan. Niet alleen op het beginstation moet hierop worden gelet, doch ook op alle stations moet hierop worden gelet en ook op alle stations waar voertuigen zijn in- of uitgezet of gerangeerd worden, of waarvan de machine voor den trein wordt verwisseld. Proefnemingen moeten geschieden met medeweten van den machinist.

Wanneer er een defect blijkt, moet de hoofdconducteur dadelijk den machinist waarschuwen.

Indien lucht in de treingeleiding voorbanden is, moet de hoofdconducteur den trein dadelijk stoppen door middel van de kraan in den bagagewagen en indien dit onmogelijk is op andere wijze trachten den machinist te waarschuwen.

In elk geval moet zoo spoedig mogelijk de kraan tusschen de locomotief en den trein geopend worden.

Voorts wordt bepaald, dat ten einde te kunnen nagaan of de machinisten steeds zorgen voor voldoende luchtspanning in de treingeleiding op de treinen waarop de luchtdrukrem in werking is, de hoofdconducteurs op de treinrapporten aanteekening moeten houden van den druk in bedoelde leiding aangegeven door den manometer in den bagagewagen.

De opneming van dezen druk moet plaats hebben : 1°. eenige minuten na vertrek van de stations waar de trein is samengesteld of van samenstelling veranderd is; 2°. eenige minuten voor het einde van den rit.

De opvolging van deze instructie wordt door de inspectie het treinen machinepersoneel zeer ernstig aanbevolen

BENOEMINGEN. VERPLAATSINGEN. ENZ.

Bij Kon. besluit van 12 Juli j.1. is aan Jac. J. G. Nolet te Schiedam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek.

Bij Kon. besluit van 14 Juli j.1. is, met ingang van 16 Juli 1899, benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische School, J. C. Dijxhoorn, werktuigkundig ingenieur te Rotterdam.

Door den Minister van Koloniën is de heer S. Ritsema van Eck gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande.

Tot ingenieur der gemeente Utrecht is benoemd de heer A. W. C. Dwars, civiel- en bouwkundig ingenieur te Rotterdam.

Bij beschikking van den Minister van Wat., H. en N. is W. J. Ragut J.Pz. benoemd tot buitengewoon opzichter bij het opruimen van grond op de Nieuwe Merwede.

In Ned. - Indië. Bij den Waterstaat en 's Lands B. O. W.

Geplaatst: te Bodjonegoro (res. Rembang) en ter beschikking gesteld van den chef der werken en opnemingen aan de Solorivier, de ambtenaar op wachtgeld, dienstdoend adsp.-ingenieur Jhr. R. R. L. de Muralt ; in de res. Banjoemas, de ambtenaar op wachtgeld, dienstdoend opz. 2e kl. H. J. Broekens.

Overgeplaatst: naar Bodjonegoro (res. Rembang) en ter beschikking gesteld van den chef der werken en opnemingen aan de Solo-rivier, de adsp.-ingenieur F. A. Varkevisser ; naar de res. Batavia, de ingenieur 2e kl. J. C. Voorduin.

Toegevoegd: aan den chef der irrigatie-afd. Brantas, met Modjokerto als standpl., de ingenieur 3e kl. J. Homan van der Heide ; aan den chef der 4e waterstaatsafd., ten einde op zijn bureau te worden werkzaam gesteld, de opz. 3e kl. J. L. van Erp Taalman Kip.

Bij het Boschwezen. Bij het boschwezen op Java en Madoera: Benoemd: tot leerling-opziener L. Bartelings, thans met de waarneming dier betrekking belast, met bepaling, dat hij geplaatst blijft in het boschbedrijf Madioen.

Bij het Kadaster. Benoemd: tot landmeter 3e kl., J. Calicher, ambtenaar op nonactiviteit, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, met bepaling, dat hij geplaatst wordt bij de kadastrale bewaring te Soerabaja.

Verplaatst: naar de kadastrale metingen in de res. Besoeki, te Bondowoso, de adj.-landmeter 2e kl. W. F. H. Broers.

OPEN BETREKKINGEN.

Civiel-lngenieur. (Zie Adv. in no. 28.)

Civiel-lngenieur voor het verrichten van peilingen. (Zie Adv. in no. 28.)

Onder-Directeur bij de fabrieken voor gas en electriciteit te Rotterdam. (Zie Adv. in no. 28.)

Directeur der Gasfabriek te Steenwijk. Hon. f800 en f200 voor huishuur. Br. (op zegel) vóór 1 Augustus aan B. en W.

Teekenaar op het bureau van een architect te Amsterdam. Br. onder no. 16065, Handelsblad, aldaar

Vertegenwoordiger voor Nederland voor een fabriek op technisch gebied. Br. onder ltt. K. D. 629, aan Haasenstein & Vogler, Dresden.

Bouwk. Teekenaar als chef de bureau; hon. f100 a f125 p. m. Brieven onder lett. S. Z , advert.-bureau W. Meerkotter, Amsterdam.

GEZOCHTE BETREKKINGEN.

Werktuigkundig-Ingenieur, (Dipl. Delft), van goeden Huize, zoekt eene vaste betrekking op Fabriek of Technisch Bureau. Brieven ondeiNo. 6021 aan het bureau van het Alg. Ned. Adv.-blad te 's-Gravenhage.

AFLOOP VAN AANBESTEDINGEN.

(Over het algemeen wordt de naam van den laagsten inschrijver vermeld, tenzij de gunning kan worden medegedeeld.) Rijkswaterstaat. Haarlem, 13 Juli. Vernieuwen en herstellen van bestratingen tusschen de gemeenten Haarlem en Velsen, op den Rijksweg van Haarlem naar Alkmaar. J. H. Daudey ald., f 3614.

Id. Id. Herstellen van eenige gedeelten van de dijken van het Merwedekanaal in de prov. Noordholland. L. Brand te Giesseridam,

f 4780- u -u ^

Id. Id. Vernieuwen en herstellen van bestratingen, met bijben. werken, onder de gem. Weespercarspel, op den Rijksweg van Amsterdam naar de grensscheiding met de prov. Utrecht. J. v. d. Berg te Amersfoort, f 2890. ,. .

Zwolle, 14 Juli. Verrichten van baggerwerk tot verdieping van het vaarwater tusschen de beide leidammen in het Zwolsche Diep en daar buiten in zee, in de prov. Overijssel. H. de Waal te Zalt-Bommel, f 0.24 per M3. ...

's-Gravenhage, 19 Juli. Maken van zes kribben en een strekdam en het opruimen van rijksgronden tot verbetering van den Usel bij «Nijenbeek». L. Brand Dz. te Giessendam, f 32,239.

Min. v. Wat., H. en N. 's-Gravenhage, 14 Juli. Aanleg van eene electrische geleiding tusschen Breukelen en Nigtevecht. W. v. Dijk te Utrecht, f 958.

Min. v. Binnenl. Zaken. Haarlem, 13 Juli. Bouwen van een Rijkslandbouwproefstation met zuivelboerderij te Hoorn. P. Vermeer Jz. te Amsterdam, f 77,743.