JK 45.

J. J. Üurvers, instrumentmaker aan het natuurkundig laboratorium, te Leiden.

J. de Groot, onder-opzichter aan 's Rijks constructie-werkplaatsen, te Delft.

C. W. Kouw, chef van eene werkplaats voor natuurkundige instrumenten aan het natuurkundig laboratorium, te Leiden.

D. de Wollf, chef in de instrumentmakerswerkplaats van de tinna P. J. Kipp en Zonen, J. W. Giltay opvolger, te Delft.

H. J. Weening, amanuensis der afdeeling mechanische technologie aan de Polytechnische School, te Delft.

Het examen zal plaats hebben in de week van 4 tot 9 December 1899 en zoo noodig de daarop volgende week, en zal worden afgenomen :

te Leiden in de instrumentmakerswerkplaats van het natuurkundig laboratorium ;

te Delft aan de Polytechnische School, in de modelmakerij der afdeeling mechanische technologie en zoo noodig in de instrumentmakerswerkplaats in het gebouw der geodesie.

Zij die zich aan een of meer der examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 22 November daartoe schriftelijk wenden tot den secretaris van het bestuur der vakafdeeling voor electrotechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, Prof. H. A. Ravenek, Hof van Delft, Spoorsingel 3/130.

Bij dit verzoek wordt vereischt duidelijke opgave:

«. van naam (met voornamen voluit), woonplaats, en datum en plaats van geboorte ;

6. in welke werkplaatsen de candidaat zijne opleiding heeft verkregen ;

e. in welke werkplaats, hij bij het indienen van zijn verzoek werkzaam is ;

(/. voor welk der examens genoemd sub I en sub II, A, B en C hij in aanmerking wenscht te komen.

Standbeeld van Ferdinand de Lesseps.

Den 17en van deze maand zal te Port Saïd het standbeeld van Ferdinand de Lesseps worden onthuld. Het zal dan dertig jaren geleden zijn, dat het Suezkanaal werd geopend.

Nederland, vierde in rangorde van de door het Kanaal varende schepen, zal bij het feest vertegenwoordigd zijn door den heer Conrad, lid van de Internationale Commissie voor de werken, die daartoe uit 's-Gravenhage is vertrokken.

Het te onthullen standbeeld is van brons en 7.40 M. hoog. Het, staat op een hardsteenen voetstuk, Hoog 9 M. 66, waaromheen een cirkelvormig plateau van 17 M. middellijn, dat 3 M. 33 boven den waterspiegel en op den Westhavendam te Port Saïd is gebouwd. Het geheel verheft zich 20 M. 29 boven den waterspiegel. Het beeld ziet naar het oosten, en de uitgestrekte rechterhand wijst den ingang van het Suezkanaal aan.

Er zullen vele feesten zijn, en de Khedive zal dat van den 17dën leiden.

Kadaster en Landmeetkunde.

De Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde zal den 13den dezer 's voormiddags half elf in het „American-Hötel" te Amsterdam hare gewone jaarlijksche vergadering houden.

. Na behandeling der huishoudelijke zaken zal de heer E. R. de Vries, landmeter van het Kadaster te Gorinchem, spreken over : ,,De rechten op aanwassen langs onze rivieren, mede in verband met het ontwerp tot herziening van het Burgerlijk Wetboek".

Hulde aan F. W. van Eeden.

Zondagmiddags is aan den afgetreden algemeenen secretaris der Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid, den heer F. W. van Eeden, in de raadkamer van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem het huldeblijk overhandigd, dat de leden der maatschappij hem wilden aanbieden ter herinnering aan zijn veertigjarig jubilé.

Het is het portret van den heer Van Eeden zelf, geschilderd door Thérèse Schwartze. Twee leden van de commissie uit het Haagsche departement, dat het initiatief nam, de heeren G. Blanken en A. A. Knuijver, voerden daarbij het woord.

De heer Van Eeden betuigde zijn dank en bood het portret aan de Maatschappij aan ter plaatsing in het Museum van Kunstnijverheid, welk aanbod de heer Jhr. Ch. van de Poll, namens directeuren, graeieuselijk aanvaardde.

Aan de ingenieurs N. J. Beversen en ,1. van Heurn is door de „Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen" opgedragen het maken der ontwerpen en de leiding van den bouw van een. spoorweg loopende van de in aanbouw zijnde schachten bij Schaesberg naar den lokaalspoorweg Sittard—Herzogenrath, aansluitende aan deze lijn in de nabijheid van Heerlen.

Bij het gecombineerde college voor den grindweg Tiel—Kuilenburg was ingekomen een aanvrage van de permanente commissie voor den tramweg Tiel—Kuilenburg om een subsidie van f 1500.

Het college besloot, behoudens goedkeuring van betrokken gemeentebesturen, een subsidie van f 500 te verleenen.

De Staatscourant n°. 164 bevat de voorwaarden van concessie voor den tramweg Haarlem—Bloemendaal en de Staatscourant n°. 265 die voor den aanleg en de exploitatie van een locaalspoorweg van Zwolle naar Delfzijl, met zijtakken naar Almelo en naar Assen (Noordoosterlocaalspoorweg).

BENOEMINGEN, VERPLAATSINGEN, ENZ.

Bij Kon. besluit van 6 Nov. j.I. is, met ingang van 16 Nov. 1899, benoemd tot bureelambtenaar 3" kl. van den Rijkswaterstaat, A. A. L. Vroom, te Loosduinen.

De Prov. Staten van Gelderland hebben met 48 van de 56 stemmen benoemd tot hoofdingenieur van den prov. waterstaat, den heer H. Hendriks, hoofdopzichter-ingenieur, waarnemend hoofdingenieur. De heer C. W. Weijs, ingenieur van den Indischen Waterstaat, vereenigde 6 en de heer P. A. A. Faure te Breda 2 stemmen op zich.

De heer H. C. J. Gritters, ingenieur bij het Centraalstation voor electrische stroom-levering te 's-Gravenhage, is benoemd tot adjunct-directeur van de gemeentefabrieken voor gas en electriciteit te Rotterdam.

De mil. opzichter der genie 2e kl. Rademaker, dienende bij het O.-I. leger, is benoemd tot opzichter le kl.

In Ned. - Indië. Bij den Waterstaat en 's Lands B. O. W. Benoemd: tot chef van het atelier voor de herstellingen en het onderhoud van het materieel te Semarang, bij den dienst van het baggermaterieel, de tijd. 1= werktuigkundige bij de werken en opnemingen aan de Solo-rivier, W. Goudswaard.

Bij de Genie.

Bevorderd: tot 1" luit., de 2» luit, P. L. de Gaah Fortman.

Bij het Boschwezen. Bij het boschwezen op Java en Madoera: Werkzaam gesteld: onder den inspecteur, chef der inrichtingsbrigade, de adjunct-houtvester 2= kl. F. G. Uhl, thans geplaatst bij het boschdistrict Bodjonegoro.

'Benoemd: tot adspirant-houtvester H. Soeters, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen.

OPEN BETREKKINGEN.

Electro-technisch Ingenieur in Ned.-Indië. (Zie Adv.)

Teekenaar bij de gemeentewerken te Leiden. (Zie Adv.)

Ontwikkeld, beschaafd persoon, volkomen op de hoogte met waterwerken, geheel zelfstandig kunnende optreden bij de uitvoering, in allen deele theoretisch en practisch met krib-, rijs-, spoor-, kunstwerken en administratie bekend. Brieven met beschrijving van levensloop en referentiën, onder n°. 7030, aan het bureau van het Alg. Ned. Adv.-blad te 's-Gravenhage.

Bekwaam Uitvoerder direct voor een bouwwerk m een flinke stad m Noord-Holland. Adres onder n°. 7041, aan het bureau van het Alg. Ned Adv.-blad te 's-Gravenhage.

Opzichter bij den inw. waterstaat van het waterschap de Vier Noorder Koggen. Hon. f 800, vrije woning en f 60 uit bijkomende betrekking. Br. vóór 1 Dec. aan den dijkgraaf Donker te Benningbroek. Aanm. des Vrijdags van 1—5 uur bij den hoofdopz. A. Kater Jz. te Medemblik en bij den dijkgraaf van 9—2 uur.

Bouwkundig Teekenaar, geheel en al op de hoogte van de constructie van schepen, moddermolens en slepers. Offerten te richten: Office de Publ., Brussel, onder letters E. J. H.

GEZOCHTE BETREKKINGEN.

Plaatsing gezocht als Opzichter of Onderbaas, door . een practisch ontwikkeld bouwkundig persoon met goede referentiën. Brieven franco onder n°. 7072, aan het bureau van het Alg. JNed. Adv.-blad te 's-Gravenhage.

AFLOOP VAN AANBESTEDINGEN.

(Over het algemeen wordt de naam van den laagsten inschrijver vermeld, tenzij de gunning kan worden medegedeeld.) Min. v. Binnenl. Zaken. Utrecht, 3 Nov. Uitbreiden en verbouwen van de 'afdeeling Mineralogie der Statenkamergebouwen aan de Hoogte ald. C. v. Straaten te Ut.-echt, f 21,448.