De «Ned. St.-Ct.» van 22 April j.1. bevat de gewijzigde statuten van de Nederlandsche Centraalspoorweg-Maatschappij. Het doel dezer wijziging is om eene verandering mogelijk te maken in het bestuur der maatschappij, in dier voege, dat de Centraal Sp.-Mij. op dezelfde wijze zal worden bestuurd als de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen.

De Deutscher Verein für öffentliche Gesundheitspflege zal dit jaar te Leipzig haar congres houden van 17—20 Sept. Voordrachten zullen worden gehouden o.a. door den hoofdingenieur T. Andreas Meijer te Hamburg over «onderzoekingen omtrent de zelfreiniging der rivieren» en door den stadsingenieur Stübben uit Keulen over het geneeskundig toezicht op woningen.

De «Vereeniging tot Bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland» heeft zich bereid verklaard de oplichting en instandhouding van een Museum van voorwerpen ter voorkoming van ongelukken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen aan de Amsterdamsche afdeeling in handen te geven, wanneer deze de noodige waarborgen kan aanbieden, om het op eene waardige wijze in te richten en te beheeren.

Om hiertoe te geraken zal de fmanciëele steun worden ingeroepen van het Rijk, van de Provincie Noord-Holland en van de stad Amsterdam en is eene commissie benoemd, ten einde onder medewerking van het afdeelingsbestuur de noodige stappen te doen tot verwezenlijking van dit voor de afdeeling zoo belangrijk plan.

De „Vereeniging voor locaalspoorwegen en tramwegen" heeft in hare algemeene vergadering, gehouden te Amsterdam op den 25 April jl. den heer Havelaar, Minister van Waterstaat, H. en N., tot eerelid benoemd.

De aftredende leden van het bestuur, K. H. Schadd en Jhr. Van Reigersberg Versluys werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer Erdbrink, die zijn ontslag had genomen wegens verandering van werkkring', tot lid van het hoofdbestuur benoemd werd de heerLoDER, directeur der Zuiderstoomtramwegmaatschappij.

Besloten werd de rede van den heer Jhr. Hora Siccama over de verhooren der enquête-commissie, welke betrekking hebben op de tramwegen, zoomede de contra-enquête, door enkele ondernemingen gehouden, te doen drukken en hiervan exemplaren aan te bieden aan de Regeering, de beide Kamers en eenige andere autoriteiten.

In April zou met de opname worden aangevangen voor eene kanaalverbinding tusschen de rivieren de Duna en de Dnieper (zie «De Ingenieur» jaarg. 1890 blz. 388). Het plan is in hoofdzaak reeds opgemaakt; de rivieren zullen tegelijk met den aanleg van het kanaalzooveel mogelijk bevaarbaar worden gemaakt. De kosten van het kanaal, dat van Witepsk naar Orsza zal loopen, wordt met de normaliseering der rivieren op 10.000.000 Roebels geschat. De voltooiing zou niet voor 1894 kunnen worden tegemoet gezien, maar dan zou ook eene directe verbinding tusschen de Oost- en Zwarte Zee langs den waterweg zijn verkregen.

De Vereeniging ï>Arti et Industriaev. te 's-Gravenhage heeft het voornemen, een tijdschrift uit te geven, gewijd aan de bevordering der kunstnijverheid in Nederland.

Dat tijdschrift zal verschijnen in driemaandelijksche afleveringen met platen. Voor eenige dagen werd de prospectus met proefblad verspreid en daarin wordt het een en ander omtrent het doel van het op te richten tijdschrift vermeld. Met het tijdschrift wil Arti et Industriae trachten de zaak der kunstnijverheid te dienen in geheel Nederland, zoowel voor leeken als voor vakbeoefenaars. Daarom zullen worden opgenomen bijdragen in populairen vorm over kunstindustrieele onderwerpen, die geacht mogen worden de belangstelling van het algemeen te wekken ofte dienen, alsook bijdragen, die meer bijzonder de beoefening van kunstindustrieele bedrijven raken.

In de prospectus wordt een lange lijst bedrijven genoemd, waarbij de kunstnijverheid eene voorname of een tweede plaats inneemt.

Het zal den oppervlakkigen beschouwer uit de lezing reeds duidelijk worden, dat zich hier een terrein van werkzaamheid voordoet, zoo uitgestrekt en geschikt, dat de kunstnijverheid bij oordeelkundige werking en samenwerking, een der rijkste bronnen van het volksbestaan kan wezen.

In het buitenland bestaan sinds jaren tijdschriften, gewijd aan de beoefening en bekendmaking van de kunstindustrie, terwijl hier te lande alles, wat dit vak betreft, in tijdschriften moet worden gezocht, die slechts op verren afstand op de kunstnijverheid betrekking hebben.

Volgens de oprichters van het tijdschrift bestaat het voornemen voornamelijk slechts de hedendaagsche en Nederlandsche kunstindustrie te behandelen en zal aan de oudere en buitenlandsche kunstindustrie slechts in de tweede plaats gastvrijheid in het tijdschrift worden gegeven.

Aan den heer J. Stevens te Soest is voorloopig concessie verleend voor het aanleggen van een paardentram van Amersfoort over Soest naar Baarn.

De rechtstreeksche intercommunale telephoondienst voor publiek verkeer van Bussum met Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Zandvoort, 's-Gravenhage, Schiedam, Rotterdam, Dordrecht, Arnhem, Baarn, Hilversum en Utrecht werd, met machtiging van den Minister van Waterstaat, H. en N., op 24 April j.1. geopend.

Naar aanleiding van het adres van de firma Ribbink van Bork & Cie., ,1. W. Kayzer en de Enschedesche Telephoonmaatschappij, waarvan gesproken wordt in het stuk, getiteld: „Telephoonexploitatie in Nederland", voorkomende in dit blad, heelt de Kamer van Koophandel van Leeuwarden besloten, zich tot den Minister van Waterstaat te wenden tot spoedige regeling van den telephoondienst, en wel zóó dat: 1°. het communaal verkeer aan particulieren blijve overgelaten, met toezicht van het Rijk op een deugdelijken aanleg en onder verplichting om hunne lijnen te doen aansluiten aan de Rijks telephoonof telegraafkantoren; 2°. het intercommunaal verkeer in zijn geheel w-orde gebracht in handen van het Rijk.

Ook de Kamers van Koophandel' te 's-Hertogenbosch, Deventer, 's-Gravenhage en Rotterdam hebben besloten een adres van gelijke strekking aan den Minister te doen toekomen.

Arbeiderswoningen.

Door de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd in 1887 besloten, dat door het hoofdbestuur onder voorlichting van deskundigen een onderzoek zou worden ingesteld naar hetgeen hier te lande verricht is om verbeterde arbeiderswoningen te verkrijgen. Het hoofdbestuur richtte aan de heeren J. van Hasselt, toen civiel-ingenieur te Nijmegen, thans ingenieur bij de Duinwatermaatschappij te Amsterdam, en Mr. P. F. L. Verschoor, advocaat te 's-Gravenhage, het verzoek zich met dit onderzoek te willen belasten, en vond beide heeren daartoe bereid. Thans is het verslag van deze commissie, hetwelk door verschillende omstandigheden later gereed is gekomen dan verwacht was, verschenen. Het is een lijvig boekdeel, rijk aan belangrijke gegevens voor hen, die zich met het gewichtige maatschappelijke vraagstuk van de woning der arbeiders bezighouden.

De commissie geeft breedvoerige beschrijvingen van de arbeiderswoningen, door vereenigingen in verschillende plaatsen des lands gebouwd. Vervolgens zet zij uiteen hoe volgens haar arbeiderswoningen moeten ingericht worden en welke de kosten zijn. Daarna wijdt zij een hoofdstuk aan de verhuring van arbeiderswoningen, waarbij een gedeelte der huurpenningen ten behoeve der huurders wordt overgespaard en ten slotte bespreekt zij in een aanhangsel den invloed der woning op het drankmisbruik. Bij het verslag is een negental platen gevoegd, waarop de platte gronden en doorsneden van de verschillende arbeiderswoningen, waarover het onderzoek geloopen heeft, afgebeeld zijn.

Het hoofdbestuur van 't Nut heeft te recht gemeend, dat de prijs geen beletsel mocht zijn, het verslag in veler handen te doen komen en dezen daarom op slechts f 1.50 gesteld.

Uitgever van het werk is de heer M. E. de Grauw te Ouderkerk a/d Amstel.

Op het laatste Natuur- en Geneeskundig Congres werd door Dr. P. F. van Hamel Roos eene redevoering gehouden over: Tinvergiftiging door in blikken geconserveerde levensmiddelen. In die redevoering wijst spreker uit eigen onderzoekingen en die van verscheidene geleerden aan, hoe in den loop van tijd het tin uit de blikken bussen wordt aangetast en in de geconserveerde levensmiddelen wordt overgenomen. Hij deelt verder mede, dat soms volgens opgave van geneeskundigen, verscheidene sterfgevallen aan zoodanige tinvergiftiging toe te schrijven zijn. Met het oog hierop werd door den heer Verwer te Krommenie een vernis uitgedacht, dat vooral ook door de wijze, waarop het op het blik wordt aangebracht, werkelijk aangewezen schijnt in de meeste gevallen de oplossing van het tin te voorkomen.

Ook bij conserveering in flesschen is natuurlijk van geene tinvergiftiging sprake, zoodat spreker, vooral ook met het oog op de weder aanstaande periode van inmaken van groenten en vruchten er op wijst, dat het uit een hygiënisch oogpunt van dringend belang is, zich van dergelijk gevernist blik of van flesschen bij het conserveeren van levensmiddelen te bedienen.

Terwijl het publiek veel tot zijn eigen zekerheid kan bijdragen, door slechts te vragen naar bussen met geverniste binnenvlakten, acht spreker het nochtans wenschelijk, dat van Regeeringswege het gebruik van de gewone vertinde bussen worde verboden.

BENOEMINGEN, VERPLAATSINGEN, ENZ.

Bij besluit van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes van 24 April j.1., is met ingang van 1 Mei a.s. aan den Raadadviseur van wijlen Zijne Majesteit den Koning voor de zaken van Waterstaat, Nijverheid en Spoorwegen, Jhr. H. Th. Hora Siccama, een eervol ontslag verleend.

Met ingang van 30 April j.1. zijn voor de eerste maal tot leden van den Raad van commissarissen der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij benoemd de heeren mrs. H. P. G. Quack,