M *

steun voor de Vereeniging aan. Daarna bracht hij hulde aan de nagedachtenis van de heeren baron Yam Dedem, Mr. Ebbinge en Jhr. De Casembroot, die als bestuursleden krachtig voor de zaak der Zuiderzee-Vereeniging arbeidden.

De aftredende leden van den Raad van bestuur werden herkozen, terwijl in de plaats der heeren Baron van Dedem, Ebbinoe, De Casembroot en Boeke gekozen werden de heeren Mr. Smeenge, A. A. Beekman A. D. Zur Mühlen en B. H. Heldt.

In plaats van Mr. Ebbinge, treedt als lid van het Dagelijksch Bestuur op de oud-minister van Waterstaat C. Lely.

Vóór het sluiten der vergadering werd hulde gebracht aan het oprichten van den Zuiderzeebond, door den Voorzitter genoemd «de krachtige militante vereeniging». Bovendien sprak de heer Wertheim den wensch uit, dat de natie hoe langer hoe meer zal doordrongen worden van het belang van het groote werk, dat een eer voor het volk zou zijn.

Haven te Osaka.

Blijkens bericht van Harer Majesteits minister-resident te Tokio, behoort onder de openbare werken, welke in Japan zullen worden uitgevoerd, de aanleg van eene haven te Osaka.

Deze havenaanleg wordt begroot op ongeveer 21,750,000 yen ot 28 275,000 gulden (de yen op fl. 1.30 gerekend).

Het uit te voeren baggerwerk bedraagt 10,051,000 kubieke meters en de aanvulling van nieuw land 8,051,000 kubieke meters. Deze getallen zullen, naar jhr. Testa verneemt, nog eene belangrijke vermeerdering ondergaan, daar de Regeering voor militaire doeleinden meerdere ruimte beschikbaar wenscht te hebben. De mond van de haven zal op een afstand van 3,7 kilometer van een vroeger op eene zandbank gebouwd kasteel komen te liggen. De natuurlijke diepte bij laagste tij van den nieuwen havenmond is 28 voet, hetwelk ook de diepte van de haven zal worden.

Het plan van de nieuwe haven is reeds door den stedelijken raad van Osaka aangenomen, terwijl het, tot bekoming van een subsidie voor een-derde der uitgaven, nog de goedkeuring van de Regeeringen van het Parlement behoeft.

Indien belanghebbenden voornemens zijn te trachten hieraan eenig deel te nemen, dan zoude het van belang zijn dat daartoe, zonder tijdverlies, een deskundige naar Tokio werd gezonden. Reeds nu^ doet er zich concurrentie voor van Engelsche en Amerikaansche firma s tot deelneming in het uit te voeren werk.

Voor het baggerwerk schijnt men zeer genegen voor de «Hydraulic Dredje» van de Amerikaansche firma Bowers & C°.

Mochten zich ingenieurs naar Japan wenschen te begeven, dan behoort in bet oog te worden gehouden dat alleen kundige en ervaren ingenieurs eene kans van slagen hebben, terwijl jongere ingenieurs onder de Japanners zelf aanwezig zijn. .

Met den aanbouw van deze haven staat in verband de verbetering van den hoogwaterafvoer langs de rivier te Osaka «Yodogawa», welke haar oorsprong neemt in het meer «Biwa».

Dit werk is op ongeveer 10,000,000 yen of 13,000,000 gulden geraamd. De ■ plannen zijn reeds goedgekeurd, maar met de onteigening van gronden is men nog niet begonnen.

* „ * *

In aansluiting aan dit bericht wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te s-Gravenhage een plan dier haven voor hen ter inzage ligt.

Telegraafkabel tusschen Duitschland en Spanje.

De rechtstreeksche telegraafkabel tusschen Duitschland en Spanje is voor het verkeer opengesteld. De kabel is gelegd van Emden naar Vi.ro en heeft een lengte van 1200 zeemijlen. Te Emden heeft de kabelaansluiting plaats aan het geheele Duitsche telegraafnet, te Vigo in Spanje aan de onderzeesche telegraafkabels die Spanje verbinden met Zuid-Amerika, Oost-Azië, Afrika en Australië.

Die kabel is gelegd door de Noordzee, het Kanaal, de bolt van Biscave en langs den Kaap Finistère, zonder onderweg den vasten wal aan te doen. De kabel is gelegd op initiatief van de Duitsche regeering. Met inbegrip der voorloopige onderhandelingen is het ontwerp in 7 jaar uitgevoerd. ,

Men beschouwt dezen kabel als het eerste gedeelte van een reciitstreekschen telegraafkabel tusschen Duitschland en Noord-Amenka over de Azorische eilanden. . Tri„-,

De eerste telegrammen zijn gewisseld tusschen markies de Lema, directeur-generaal der Spaansche posterijen en telegrafie en Dr. von Stephan, staatssecretaris van het Duitsche postwezen.

Voor inzenders van de tentoonstelling van Geldersche Nijverheid en Handel te houden te Arnhem in 1897 zal het van belang zijn te vernemen, dat de verschillende spoorwegmaatschappijen, stoomboot-onder, nemingen en stoomtrammaatschappijen meer of minder belangrijke reductiën hebben toegezegd voor de vracht van de ten toon te stellen goederen.

BENOEMINGEN. VERPLAATSINGEN, ENZ.

De civiel-ingenieur H. van Gorsel is benoemd tot Opzichter le klasse bij den Provincialen Waterstaat van Zeeland, te Golijnsplaat.

Bij Koninklijk besluit van 7 Januari jl. is, met ingang van 1 Februari 1897, benoemd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 4« kl., J. Heesterman, en zijn, met ingang van dien datum, bevorderd'.

tot opzichter van den Rijkswaterstaat le kl., G. Clausing, thans opzichter 2« kl.;

tot opzichter van den Rijkswaterstaat 2» kl., P. de Ronde, thans opzichter 3e kl.;

tot opzichter van den Rijkswaterstaat 3e kl., P. Schotel, thans opzichter 4" kl.

Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, H. en N., zijn benoemd de heeren:

J. A. Blok te Waarde tot buitengewoon opzichter bij het • bouwen van een uitwateringsluis, met grondduiker, aan den benedenmond van het kanaal VHertogenbosch—Drongelen, en

J. Swets Az. en N. A. Sizoo tot buitengewoon opzichter bij het maken van een schutsluis en keersluis met daartoe behoorende werken in de Dieze, beneden de spoorweghaven te's-Hertogenbosch.

In Ned.-Indië. Bij den Waterstaat en 's Lands B. O. W.

Benoemd: tot adspriant-ingenieur Ph. van der Kaaden, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal.

Verleend: een jaar verlof, wegens langdurigen dienst, aan W. H P. Briët.

Toegevoegd: aan den ingenieur 2» kl. M. Ypelaar, voor de opnemingen ter verbetering der irrigatie in de residentie Krawang, de benoemde adspirant-ingenieur van den waterstaat Ph. van der Kaaden ; en aan den ingenieur 3° kl. E. H. Karsten, bij de werken voor de bevloeiing der Tjihea-vlakte uit de Tjisokkan (afd. Bandong, residentie Preanger Regentschappen), de adspirant-ingeieur J. J. S. van Leeuwen.

Geplaatst: bij de directie, de adspirant-ingenieur De Bruijn Kops.

Belast: met de waarneming der betrekking van opzichter 3° kl. W. Wiessner, met de bepaling dat hij geplaatst wordt op Madoera.

Afd Spoor- en Tramwegen en Stoomwezen van het Dep. van B. O. W.

Gedetacheerd: bij de afdeeling spoor- en tramwegen en stoomwezen van het departement der burgerlijke openbare werken, de tijdelijke teekenaar der le kl. bij den aanleg van staatsspoorwegen J- Feher. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen op Java.

Ontslagen: op verzoek, eervol, de tijdelijke opzichter le kl. A. Gilbert.

Ingetrokken: de benoeming van den ambtenaar op non-activiteit S. van der Heyden, tot onderopzichter le kl. Bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java.

Ontslagen : op verzoek uit zijne betrekking, de tijdelijke onderopzichter der werkplaatsen bij de exploitatie der staatsspoorwegen op Java J. F. J. van den Berg.

Bij het Mijnwezen.

Verleend: wegens langdurigen dienst, één jaar verlof aan den hoofdingenieur bij den dienst van het mijnwezen dr. B. D. M. Verbeek, thans in commissie in Nederland.

Ontslagen: op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de gewezen opziener 3e klasse bij het mijnwezen A. J. Derneden.

Bij de Genie.

Geplaatst: bij den gewest, en pl. geniedienst in de le milit. afd. op Java, te Batavia, de 1» luit. der genie, op non-activiteit te Meester Cornelis, W. A. G. Gout.

Verleend: een maand verlof naar Soekaboemi, aan den kapitein der infanterie H. S. de Visser; idem naar idem aan den 1-steu luitenant der genie F. W. P. Clignett.

Bij het Boschwezen op Java en Madoera.

Toegevoegd: aan den houtvester \« kl., belast met de leiding der boschinrichting op Java, de technisch ambtenaar bij het